Jakie benefity pracownicze cenią sobie rodzice?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rodzice to szczególna grupa pracowników. Mają nieco inne potrzeby i wymagania niż osoby bezdzietne zatrudnione w firmie. Jakie benefity są szczególnie istotne dla ojców i matek?

Poza oczywistą funkcją, jaką jest uzyskanie środków do życia, praca to także miejsce, w którym wiele osób ma okazję się spełnić. Praca zawodowa jest dla niektórych ludzi równie istotna jak życie prywatne i możliwość posiadania dzieci. Łączenie tych dwóch ról społecznych – rodzica i pracownika – nie zawsze jest proste. Dlatego przyszli rodzice zwracają szczególną uwagę na oferowany przez pracodawcę pakiet benefitów, które pozwalają mieć ciastko i zjeść ciastko.

Rodzaje benefitów pracowniczych

Benefity pracownicze to wszystkie dodatki, które przysługują pracownikowi w miejscu zatrudnienia. Ich występowanie, ilość i jakość zależne są od pracodawcy. Do benefitów pracowniczych zaliczyć można dodatkową opiekę medyczną, firmowy program emerytalny, swobodę organizacji pracy, pakiet ubezpieczeniowy, programy socjalne, pakiety sportowe… 

Benefity najczęściej dostosowane są do rodzaju firmy i profilu zatrudnianych osób. Jeżeli główną kadrę stanowią studenci i osoby tuż po studiach, pakiety najczęściej obejmują chill roomy w budynku, kartę Multisport, możliwość wyjazdu do partnerskiego hotelu itp. W fabrykach zatrudniających osoby w średnim wieku benefitami są stołówki oferujące posiłki w dobrych cenach, pakiet emerytalny, program pożyczek mieszkaniowych itd.

Benefity pracownicze cenione przez rodziców

Szczególną kategorię pracowników stanowią rodzice. W szczególności rodzice dzieci do 7 roku życia. W tym okresie dzieciaki bardzo często chorują, wymagają szczególnej opieki i uwagi. Dla młodych rodziców powrót do pracy bywa bardzo stresującym doświadczeniem. Gro z nich – w szczególności matek – na kilka lat całkowicie rezygnuje z pracy zawodowej na rzecz poświęcenia się rodzinie. Coraz więcej pracodawców stara się oferować takie warunki pracy i takie benefity, aby świeżo upieczeni rodzice mogli łączyć pracę zawodową z wychowaniem dzieci.

Elastyczny czas pracy

Elastyczny czas pracy to jeden z najwyżej ocenianych benefitów pracowniczych wśród młodych rodziców. Daje on możliwość przepracowania 8 godzin w dogodnym dla rodzica przedziale czasowym. Pozwala także zaoszczędzić urlop podczas niespodziewanych, krótkich wyjść z pracy.

Prawo do dodatkowego urlopu

Polski prawodawca przewidział 2 dni wolnego rocznie na każde z dzieci, które nie ukończyło 14. roku życia. Ten urlop przysługuje rodzicom ustawowo. Niektóre firmy oferują dodatkowe dni wolne osobom, które posiadają dzieci.

Praca zdalna

Zdalna praca to benefit pracowniczy, który jest szczególnie ceniony przez rodziców. Możliwość pracy z domu i łączenie jej z opieką nad chorym dzieckiem bywa wybawieniem w podbramkowych sytuacjach. O tym, dlaczego jeszcze praca zdalna jest lubiana przez Polaków, pisaliśmy wcześniej.

Paczki z prezentami

Okazjonalne paczki z prezentami to kolejny z pracowniczych benefitów, który oferują niektórzy pracodawcy. Wyprawka dla noworodka, paczki z okazji świąt czy pakunek na 1 września to walory bardzo cenione przez pracowników.

Opieka medyczna dla dzieci

Bardzo istotnym z perspektywy rodziców elementem pracowniczych benefitów jest możliwość objęcia prywatną opieką medyczną również pociech. Takie rozwiązanie jest dodatkowym zabezpieczeniem na wypadek nagłych sytuacji.

Żłobek i przedszkole w miejscu pracy

W Polsce takie rozwiązanie oferowane jest przez niewiele firm. Badania wskazują, że jest to benefit, który może mieć decydujący wpływ na powrót do pracy rodzica po urlopie opiekuńczym. Dojazd w to samo miejsce, możliwość zajrzenia do dziecka podczas przerwy – to tylko niektóre z licznych plusów.

zdjęcie główne: Alexander Dummer/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*