Ubezpieczenie nieruchomości – zabezpiecz swoje dobro

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czy warto ubezpieczyć swój dom lub mieszkanie? Tak – zdecydowanie. A czy warto wydawać na polisę niewspółmiernie dużo pieniędzy w stosunku do stopnia zabezpieczenia – zdecydowanie nie! Warto liczyć każdą złotówkę i wybrać taki wariant ubezpieczenia, który będzie w stanie pokryć wszystkie nasze potrzeby i oczekiwania, bez zbędnego wydawania zbyt dużych funduszy. Na szczęście coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych ujednolica swoje zapisy, wykluczenia oraz ryzyka, a wybór odpowiedniego staje się z roku na rok coraz prostszy. W dalszym ciągu jednak wymaga wielogodzinnych przygotowań, czytania opinii i wszystkich zapisów, znajdujących się w umowie. Da się to jednak ułatwić.

Jak działa ubezpieczenie domu i mieszkania?

Ubezpieczenie nieruchomości to forma zabezpieczenia finansowego na wypadek wystąpienia przeróżnych zdarzeń losowych, których zakres oraz częstotliwość występowania jest opisana szczegółowo w każdej polisie. Oczywiście polisa nie chroni nas przed wystąpieniem danej sytuacji, lecz przed finansowym obciążeniem, które musielibyśmy ponieść na usunięcie jej skutków. Podstawowy wariant obejmuje między innymi:

  • pożary,
  • powodzie,
  • zalania,
  • wybuchy,
  • zawalenie się drzew i elementów konstrukcyjnych,
  • i wiele innych.

Warto jednak wiedzieć, że poziom zabezpieczenia może różnić się w zależności od wybranego towarzystwa, dlatego każdorazowo polisę należy dostosować do charakterystyki danego mieszkania, sposobu jego eksploatacji i lokalizacji. Dla przykładu:

  • Mieszkanie na parterze – warto ubezpieczyć na wypadek pożaru oraz rabunku,
  • Mieszkanie na poddaszu – powinno się je ubezpieczyć na wypadek porywistego wiatru oraz trudnych warunków atmosferycznych, przez które może nastąpić jego zawalenie bądź zerwanie dachu.

Warto wiedzieć, że prawie każdą polisę da się dodatkowo rozszerzyć o kolejne ryzyka, jak i zwiększyć zakres ochrony np. o kradzież lub zniszczenie wyposażenia, w tym dywanów, sprzętu elektronicznego i innych przedmiotów.

Gdzie szukać taniego ubezpieczenia nieruchomości?

Do niedawna ubezpieczenie domu online było nowinką techniczną, której nikt nie ufał. Obecnie jednak staje się znacznie lepszym wyborem, niż korzystanie z oferty wyspecjalizowanych agencji, które nie są na bieżąco z wszelkimi nowinkami dotyczącymi szeroko pojętej branży ubezpieczeniowej. Inaczej jest w przypadku, gdy wykorzystamy ubezpieczenie nieruchomości – ranking, dzięki któremu będziemy w stanie ocenić aktualną i zawsze świeżą ofertę każdego towarzystwa ubezpieczeniowego, a tym samym uniknąć standardowych i problematycznych zapisów.

Czy rankingi i porównywarki są pomocne?

Zdecydowanie tak! Porównywarki cenowe są dla wielu osób podstawowym źródłem wiedzy na temat cen produktów, lecz obecnie, głównie ze względu na wysokie zaawansowanie techniczne współczesnego internetu, możemy za pomocą rankingu ocenić także produkty finansowe. Znajdziemy w nim między innymi poziom zadowolenia klienta w formie głosowania, a także krótki opis każdego towarzystwa, wraz z danymi kontaktowymi.

Zdj. główne: nattanan23/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*