Polacy lubią home office! Czy praca zdalna zostanie z nami na dłużej?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pandemia i związane z nią obostrzenia praktycznie wymusiły na wielu firmach wprowadzenie pracy zdalnej jako rozwiązanie tymczasowe. Czy na pewno? 

Wszystkie badania i prognozy wskazują na to, że praca zdalna zostanie z nami na dłużej i już nie jako dziejowa konieczność, a świadomy wybór pracodawców. Specjaliści są zgodni, że pandemia jedynie przyspieszyła zmiany, które dla wielu branż są nieuniknione.

Home office nie taki straszny

Chociaż dla niektórych przeniesienie biura do domu było ogromnym szokiem i zmianą co najmniej niekomfortową, to w ostateczności zdalna forma pracy spotkała się z pozytywnym przyjęciem zarówno przez pracowników, jak i przez pracodawców.

W lipcu 2020 roku firma Hays Poland we współpracy z Deloitte przeprowadziła badanie „Nowe oblicze normalności”, które pokazuje, że w wyniku pandemii aż 67% zapytanych ocenia pracę zdalną bardziej pozytywnie, a jedynie 3% bardziej negatywnie. Brakujące 30% nie zmieniło zdania w tej kwestii, jednak przypuszczalnie w grupie tej są osoby, które już wcześniej pracowały zdalnie i jedynie utwierdziły się w swoich przekonaniach.

Praca w trybie home office
(fot. Paige Cody, źródło: unsplash.com)

Praca zdalna nie dla wszystkich

To, jak oceniamy pracę zdalną, zależy od takich czynników jak:

  • nasz charakter i wynikające z niego potrzeby,
  • stanowisko, które zajmujemy,
  • nasza sytuacja rodzinna i mieszkaniowa,
  • podejście i organizacja firmy.

Osoba ekstrawertyczna gorzej będzie znosić pracę w odosobnieniu i brak kontaktu ze współpracownikami, niż introwertyk, lubiący pracę w samotności. Z drugiej strony dla osób ceniących swoją domową strefę komfortu denerwujące będzie wtargnięcie do niej pracy i kontrolującego wszystko szefa.

Praca zdalna nie przypadnie do gustu także tym, którzy nie mają odpowiednich warunków, by stworzyć w domu wygodne i komfortowe stanowisko pracy – mieszkanie może być za małe, sąsiedzi zbyt hałaśliwi, a dzieci zbyt zajmujące.

Dodatkowo brak odpowiedniego sprzętu, wsparcia technicznego i merytorycznego, czy podstawowych narzędzi i materiałów do pracy powoduje ogromny stres, obniżenie wydajności, a nawet zaburzenie work-life balance.

Praca zdalna na stałe

Według badania co trzecia firma wróciła już do stacjonarnej pracy, a 26% planuje powrót w najbliższym czasie. Te firmy, które z powodzeniem i bez większych problemów przeszły na pracę zdalną, nie spieszą się z powrotem pracowników do biur. W takich firmach zmiana modelu pracy i przeniesienie wszystkich procesów do świata wirtualnego nie wpłynęły na efektywność pracowników. 

Co więcej, pracodawcy mają mniejszy problem z nieobecnością pracowników oraz z ich zaangażowaniem, wobec czego powrót do biur jest postrzegany jako potencjalnie szkodliwy dla tych zmian. Nie dziwi więc fakt, że wiele firm deklaruje przejście na pracę zdalną w większym niż dotychczas stopniu, czego skutkiem będzie tworzenie rozproszonych zespołów i zmniejszenie wynajmowanej przestrzeni biurowej.

Zdalnie czy stacjonarnie

Badanie pokazuje, że chcielibyśmy, by praca zdalna została z nami na dłużej, albo nawet na stałe. Zapytani o swoje preferencje w tej kwestii po zakończeniu pandemii respondenci odpowiadali:

  • 9% chce przejść całkowicie na pracę zdalną;
  • 39% wybiera model hybrydowy z przewagą pracy z domu;
  • 2% preferuje pracę tylko stacjonarną;
  • 24% deklaruje brak preferowanego modelu pracy.

Równocześnie niemal połowa pracowników obawia się powrotu do pracy standardowej. Obawy te najczęściej związane są z trudnościami dojazdowymi oraz pogorszeniem work-life balance. Mniejszy procent badanych boi się, że firma nie zagwarantuje im bezpiecznych warunków pracy i nie wdroży odpowiednich procedur zmniejszających ryzyko zakażenia. 

Praca zdalna
(fot. Claudio Schwarz | @purzlbaum, źródło: unsplash.com)

Praca zdalna nowym standardem na rynku

Forma pracy, która kiedyś była rzadkością, dziś staje się standardem i normą. I prawdopodobnie tak już zostanie, jeśli nie w pełnym wymiarze, to przynajmniej w formie hybrydowej. Firmy na własnej skórze przekonały się, że praca zdalna nie musi skutkować mniejszą wydajnością pracowników i gorszą jakością wypełniania obowiązków, nie przeszkadza też w realizacji zadań i celów, a równocześnie może przyczynić się do znacznego obniżenia kosztów.

Sprawne wdrożenie zdalnego modelu pracy jest możliwe dzięki powszechnie dostępnym rozwiązaniom technologicznym. Do dyspozycji mamy wiele aplikacji i programów ułatwiających komunikację, przesyłanie danych, realizację projektów w grupie, a nawet organizację szkoleń i spotkań. Odległość nie ma już znaczenia.

Zdjęcie główne artykułu: fot. Kathrin Ziegler / DigitalVision / Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*