Czarujący optymista czy strategiczny organizator? Sprawdź swoje talenty w teście Gallupa!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Na rynku pracy coraz większe znaczenie zyskują kompetencje miękkie, dlatego wiele osób skupia się właśnie na tym aspekcie rozwoju osobistego.

W odkrywaniu talentów i mocnych stron pomocne są wszelkiego rodzaju testy i badania dostępne w formatach online. Prawdopodobnie najpopularniejszym z nich jest CliftonStrengths, w Polsce znany jako test Gallupa. Po latach badań i wywiadów naukowcy z Instytutu Gallupa wyodrębnili 34 najczęstsze modele ludzkich talentów i opracowali test do ich identyfikacji. Czy warto go zrobić i czego możemy się dowiedzieć?

Podstawowe informacje

Test dostępny jest na stronie gallup.com w dwóch wersjach:

  • Top 5 CliftonStrengths (koszt ok. 105 zł), który obejmuje szczegółowy raport na temat Twoich pierwszych pięciu talentów;
  • CliftonStrengths 34 (koszt ok. 255 zł), czyli pełny raport zawierający 34 talenty ułożone w ranking i odpowiednio opisane.

Po wybraniu interesującej nas opcji należy dokonać opłaty i poczekać na kod dostępu. Po jego wpisaniu w odpowiednie miejsce można przystąpić do testu.

Warto zauważyć, że na stronie dostępne są także warianty badań przeznaczone dla dzieci (Clifton StrengthsExplorer), uczniów i studentów (w wersji top 5 i 34), a także dla menadżerów. Niestety tylko podstawowa wersja testu jest dostępna w języku polskim.

Na stronie można znaleźć także wiele informacji o samym teście i poszczególnych talentach.

Test Gallupa – przygotowanie, wypełnianie, wyniki

Pamiętaj, że do wykonania testu musisz mieć odpowiednie warunki. Przede wszystkim spokój i ciszę, komputer z dostępem do sieci i około 45 min wolnego czasu, bo tyle zajmuje wypełnienie całości. Przed rozpoczęciem upewnij się, że wybierasz język polski, szczególnie jeśli Twój angielski nie jest zbyt dobry.

Badanie składa się ze 177 par stwierdzeń i pięciostopniowej skali, zaznaczasz na niej, z którymi z nich zgadzasz się bardziej. Ważne, aby podczas udzielania odpowiedzi nic Cię nie rozpraszało, ponieważ masz na to tylko 20 sekund i nie ma możliwości cofnięcia się do poprzedniego pytania albo zmiany zdania. Dla dyslektyków jest opcja wyłączenia czasomierza.

Po przeanalizowaniu Twoich odpowiedzi algorytm generuje krótki raport ogólny o Twoich 5 głównych talentach oraz raport szczegółowy, a także spersonalizowany z ich opisem. Jeśli czujesz, że to nie wystarcza, możesz dokupić pełny wariant, który zawiera wszystkie 34 talenty, podzielone na 4 główne domeny: executive (wykonywanie), influencing (wywieranie wpływu), relationship building (budowanie relacji) i strategic thinking (myślenie strategiczne).

Talenty i mocne strony – czego dowiesz się z testu?

Twórcy testu operują pojęciem „talentu”, który określa naturalne predyspozycje każdego człowieka do wykonywania czegoś, myślenia i reagowania w określony sposób. Talenty są zakodowane w DNA i kształtują się mniej więcej do 20. roku życia pod wpływem środowiska, czyli rodziny, nauczycieli, rówieśników itd. Dobrze rozwinięty talent staje się dojrzały i może stanowić Twoją mocną stronę.

Jak twierdzą twórcy badania, pomaga ono zidentyfikować pięć dominujących, kluczowych talentów, które są niewyczerpanym źródłem ludzkiej siły. Wyjaśnia również, w jaki sposób można wykorzystać te cechy w pracy i życiu. Nie pokazuje natomiast konkretnych umiejętności i nie mówi o tym, jaką ścieżkę zawodową najlepiej obrać. Wskazuje raczej potencjał człowieka i możliwości rozwoju, a także cechy uniwersalne. Tylko od Ciebie zależy, jak je wykorzystasz. Jeśli chcesz pracować nad sobą i odkryć swoje możliwości, to test Gallupa z pewnością Ci w tym pomoże.

Zdjęcie główne: MART PRODUCTION/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*