Wzrost stopy bezrobocia. Jak Polska zakończyła rok 2020?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Od czerwca stopa bezrobocia rejestrowanego utrzymywała się na stałym poziomie 6,1%. A z jakim wynikiem weszliśmy w Nowy Rok?

Według Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wartość ta na koniec roku 2020 wzrosła o 0,1 punktu procentowego, osiągając poziom 6,2%. Wstępne dane pokazują, że liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy wynosiła w grudniu 1,046 mln osób.

Dalszy wzrost w 2021 roku

Wykres na ekranie tabletu
(źródło: pexels.com)

Ekonomiści szacują, że bieżący rok przyniesie dalszy wzrost bezrobocia, ponieważ nadal będzie to okres walki z koronawirusem i kryzysem w wielu branżach. W optymistycznych prognozach stopa bezrobocia może osiągnąć 6,5%, w pesymistycznych nawet 7%.

Wiele firm otrzymało wsparcie publiczne oraz rządowe i korzystało z alternatywnych rozwiązań, by uniknąć redukcji etatów, co na jakiś czas wyhamowało falę zwolnień pracowników i ogłaszania upadłości przedsiębiorstw. W związku z tym wzrost bezrobocia w 2021 może być opóźnionym skutkiem sytuacji z roku poprzedniego.

Równocześnie specjaliści spodziewają się odbicia gospodarczego i poprawy sytuacji na rynku pracy, co w efekcie stopniowo obniży poziom bezrobocia nawet do wartości z początku roku, czyli 6,2%.

Zdjęcie główne artykułu: źródło: pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*