Who’s the boss? Umiejętności językowe a rynek pracy

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Znajomość języka obcego otwiera przed człowiekiem wiele możliwości w życiu prywatnym i zawodowym. Choć nie jest to gwarancja sukcesu, z pewnością stanowi jedną z jego ważnych składowych.

W Polsce wciąż rośnie liczba firm międzynarodowych, w których środowiska pracy i zespoły są wielokulturowe, a głównym językiem komunikacji jest angielski. To już praktycznie norma na rynku pracy, a każdy kolejny język tylko wzmacnia wartość pracownika, szczególnie w niektórych branżach. 

Dlaczego warto znać języki obce?

Znajomość języków obcych, najlepiej kilku, to nowe i szersze perspektywy zatrudnienia oraz rozwoju zawodowego:

  • można znaleźć pracę w różnych dziedzinach, nawet bez specjalnego wykształcenia. Historie, w których humanista rozpoczął pracę na niskiej pozycji w dziedzinie nowoczesnych usług, a kilka lat później został specjalistą technicznym w branży IT lub finansów, nie są rzadkie;
  • oferty pracy nie ograniczają się tylko do kraju zamieszkania. Znając język obcy, można szukać pracy poza granicami ojczyzny, a także zostać oddelegowanym do zagranicznych oddziałów swojej firmy;
  • w dobie Internetu i zwiększonej dostępności pracy zdalnej znajomość języka umożliwia pracę z Polski w firmach w dowolnym zakątku świata;
  • pojawia się możliwość zdobycia wyższego wynagrodzenia, ponieważ specjaliści z językiem obcym są cenniejsi;
  • rosną szanse na zdobycie awansu i wyższego stanowiska w aktualnym miejscu pracy.

Przy tym nie zawsze wymagana jest płynna znajomość języka obcego, czasami wystarczy poziom komunikatywny, a wielu pracodawców oferuje dofinansowania na kursy językowe dla swoich pracowników, traktując to jak inwestycję w przyszłego specjalistę.

Nie tylko angielski

Język angielski nie jest już modnym trendem, ale koniecznym minimum w każdym CV. Jednak na nim nie kończy się lista języków, które warto znać na polskim rynku pracy. Z oczywistych powodów na drugim miejscu plasuje się język niemiecki. Wzrasta także zainteresowanie na specjalistów z językiem rosyjskim, ukraińskim i chińskim.

Wybór języka w karierze zawodowej powinien być podyktowany także takimi względami jak kraj, w którym chcemy pracować, oraz branża, która nas interesuje. Niemiecki często wymagany jest w logistyce i transporcie, ukraiński lub rosyjski w HR i branży budowlanej, angielski jest z kolei obowiązkowy w obsłudze klienta czy IT.

Co więcej, wybór niszowego języka jak arabski, japoński czy litewski może okazać się nawet bardziej opłacalny.

Języki obce w Polsce

Raport TNS pokazuje, że znajomością jednego języka obcego może pochwalić się 45% osób, dwóch – około 19%, a więcej – niecałe 3%. Jednak nadal prawie 33% Polaków zna jedynie swój język ojczysty.

Polacy znają najczęściej angielski lub niemiecki w stopniu podstawowym i dobrym. Oczywiście wiodą one prym wśród osób młodych, natomiast starsi częściej posługują się w różnym stopniu rosyjskim. A jeszcze dwie dekady temu takich ludzi było w Polsce więcej niż tych znających angielski. Co ciekawe, Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce krajów z najlepszą znajomością angielskiego (ranking Europe Language Jobs z 2016 roku), zajmując 9. miejsce.

Mniejszą popularnością w naszym kraju cieszą się francuski, włoski i hiszpański, choć widać tendencję wzrostową i coraz więcej osób decyduje się na naukę jednego z nich. Rośnie także zainteresowanie językami skandynawskimi.

Czasami angielski w CV nie wystarczy, a od kandydatów na konkretne stanowisko wymaga się znajomości co najmniej dwóch języków. Jeśli więc planujesz zbudować naprawdę poważną karierę, warto pomyśleć nad kursem językowym.

Przeczytaj też: https://teamowi.pl/rozmowa-o-prace/rozmowa-rekrutacyjna-w-it-badz-szczery-i-przeczytaj-ogloszenie-3-razy/

Zdjęcie główne: Gustavo Fring/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*