Nikt nie chce tam pracować! Przedstawiamy najmniej pożądane zawody świata

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Żadna praca nie hańbi, co nie znaczy, że wszystkie zawody cieszą się taką samą renomą i popularnością. Są profesje i branże, w których pracownicy zarabiają dużo, mają bezpieczne środowisko pracy i fizycznie nieobciążające zadania

Z drugiej jednak strony istnieją zawody, w których praca nie należy do przyjemnych, a często wiąże się z przebywaniem w niebezpiecznych i uciążliwych warunkach oraz wykonywaniem zadań co najmniej obrzydliwych. Oto kilka przykładów profesji, w których nie chciałbyś pracować.

Oczyszczacz kanalizacyjny

Codziennie na ulicach mijamy studzienki kanalizacyjne. Nikomu z nas jednak nie przychodzi do głowy, że jest ktoś, kto regularnie je otwiera i czyści ich wnętrze. Taki zawód nazywa się kanalarz lub oczyszczacz kanalizacyjny. Do jego zadań należy nie tylko oczyszczanie studzienek z pomocą samochodu ssąco-płuczącego, ale także drobne prace naprawcze, kontrolowanie stanu studzienek i kanałów, a także monitorowanie stężenia gazów. To zdecydowanie praca, w której czasem trzeba się ubrudzić i nie ma mowy o miłych zapachach.

Śmieciarz

Wielu ludzi na pytanie „w jakim zawodzie nigdy nie chciałbyś pracować?” odpowiada najczęściej – w wywozie śmieci. Zdecydowanie śmieciarze nie mają łatwego życia, choć wykonują pracę, która jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania miasta i dla środowiska. Brzydkie zapachy i kontakt z nieczystościami to główny czynnik, który zniechęca ludzi do podjęcia pracy w tym zawodzie. Warto też pamiętać, że jest to praca obciążająca fizycznie i niewdzięczna z uwagi na brak szacunku i uznania ze strony społeczeństwa.

Sprzątacz miejsca zbrodni

Często w programach telewizyjnych widzimy detektywów i agentów FBI odwiedzający przesiąknięte krwią miejsca zbrodni. Rzadko jednak widzimy, co dzieje się w tych miejscach później. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś nad tym, kto sprząta sceny morderstw i napaści, to musisz wiedzieć, że w wielu krajach zajmuje się tym specjalna ekipa sprzątaczy.

Ich przerażająca i przyprawiająca o mdłości praca wiąże się z usuwaniem krwi, płynów ustrojowych i innych potencjalnie zakaźnych materiałów, zwykle w miejscach, w których popełniono przestępstwa z użyciem przemocy. Specjaliści ci sprzątają też po wypadkach, samobójstwach i śmierci samotnych ludzi.

Tanatokosmetolog/balsamista

Praca w domu pogrzebowym na każdym stanowisku wydaje się obciążająca psychicznie i emocjonalnie. Jednak prawdopodobnie najbardziej wymagający jest zawód tanatokosmetologa (balsamisty), czyli osoby, która jako ostatnia zajmuje się zwłokami zmarłego. Do zadań takiego pracownika należy mycie, ubieranie oraz zabezpieczenie ciała, a czasami także wykonanie pośmiertnego makijażu. Zdecydowanie jest to praca dla osób o silnych nerwach.

Telemarketer

W Polsce prawdopodobnie najmniej pożądanym zawodem jest telemarketer. Wynika to głównie z faktu, że osoby dzwoniące do ludzi z ankietami lub ofertami sprzedażowymi nie cieszą się sympatią potencjalnych rozmówców. Zwykle więc muszą mierzyć się z chamstwem, niechęcią, nieufnością, a także otwartą agresją. 

Co więcej, zarobki telemarketerów są ściśle powiązane z realnymi efektami wykonanych telefonów – to znaczy, że można cały dzień obdzwaniać ludzi, a w ostateczności nie zarobić nic ponad podstawowe wynagrodzenie, które jest raczej niskie. Gdyby tego było mało, warto dodać, że warunki w call centrach są ciężkie – kierownictwo stawia niemal absurdalnie wysokie wymagania i eksploatuje pracowników do maksimum.

Zdj. główne: Annie Spratt/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*