Jak wybrać idealną ścieżkę kariery? I czy to w ogóle możliwe?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Planowanie własnej ścieżki kariery z pewnością nie jest łatwym zadaniem, bo wpływ na nie ma przynajmniej kilka czynników o różnej wadze. Własne uzdolnienia i preferencje, wola rodziców, naciski otoczenia czy przewidywania dotyczące sytuacji na rynku pracy, która przecież lubi się bardzo szybko zmieniać. W jaki sposób zabrać się za planowanie przyszłej kariery?

Dlaczego wybieramy akurat tę drogę kariery?

Powodów jest wiele. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie są jednakowo dobre. O ile kierowanie się własnymi uzdolnieniami, preferencjami co typu pracy, który chcemy wykonywać, a nawet sytuacją na rynku jest z zasady dobre, o tyle niektórych czynników lepiej jest unikać.

Czym nie powinniśmy się kierować przy wyborze ścieżki kariery?

Z pewnością trzeba odrzucić to wszystko, co związane jest z niezdrowym wpływem na nasze decyzje otoczenia lub też stanowi dzieło przypadku.

Do pierwszej kategorii trzeba zaliczyć te wszystkie decyzje dotyczące przyszłości zawodowej, które związane są np. z chęcią podporządkowania się oczekiwaniom rodziców.

Drugim popularnym błędem jest zdawanie się niemalże na ślepy los i wybieranie szkół, które akurat znajdują się najbliżej czy też kierunków studiów, których nazwy dobrze brzmią, promocja zaś jest kolorowa i okazała. W ten sposób nie da się rozważnie decydować o własnej przyszłości.

Co lub kto może pomóc w planowaniu ścieżki kariery?

Solidne planowanie przyszłej ścieżki kariery powinno się opierać na podwójnej podstawie: rozeznaniu rynku i oferowanych nam możliwości, ale także poznaniu samego siebie. 

Młody uśmiechnięty mężczyzna z zarostem
(fot. Uwe Krejci / DigitalVision / Getty Images)

Poznaj zawód, który chcesz wykonywać

Sytuacja na rynku pracy jest dynamiczna, jak nigdy wcześniej. Coraz częściej słyszy się o powstawaniu nowych miejsc pracy, ale z rynku znikają dawniejsze. Nawet tak popularne do niedawna profesje, jak księgowa lub księgowy, mogą być za kilka lub kilkanaście lat zagrożone wyparciem przez nowoczesne technologie. W praktyce warto więc przede wszystkim czytać i interesować się dziedziną, w której kierunku chcemy iść. Nie musi to być od razu specjalistyczna prasa; obecnie podstawowym źródłem takiej wiedzy stał się Internet. Warto też brać udział w różnego rodzaju „dniach otwartych” organizowanych przez szkoły, instytucje publiczne i prywatne firmy.

Poznaj samego siebie 

Często trudniejszym elementem jest stwierdzenie tego, co właściwie nas interesuje i co chcielibyśmy robić. Na etapie planowania kariery jest to zresztą zupełnie normalne i często zdarza się, że nie obędzie się bez pomocy specjalisty.

W tym miejscu bardzo przydatna okazuje się współpraca z doradcą zawodowym. Zawód ten wykonuje osoba o odpowiednim wykształceniu, której celem jest zbadanie naszego potencjału i możliwości, później zaś stworzenie dzięki wspólnej pracy Indywidualnego Planu Działania, który jest sposobem operacjonalizacji badań i przemyśleń. Z usług doradcy można skorzystać w Powiatowym Urzędzie Pracy, gdzie zrobimy to nieodpłatnie, lub postawić na współpracę z fachowcem z branży prywatnej. 

Elastyczne podejście do wymarzonej ścieżki kariery

Prawdopodobnie znaczna część dzieci, które chodzą dziś do szkół podstawowych, będzie w przyszłości wykonywała zawody, których jeszcze na rynku nie ma lub dopiero raczkują. Nowoczesne technologie bardzo szybko przekształcają rynek pracy. Tym bardziej cenne jest więc elastyczne podejście do własnej ścieżki kariery.

Może się okazać, że nawet po skończeniu studiów w jednej dziedzinie, pracować będziemy w ramach zupełnie innej profesji, gdzie szansa na karierę pojawiła nam się niespodziewanie. I wcale nie będzie to dowód na porażkę naszych planów, ale raczej na to, że na współczesnym rynku pracy bardzo ceniona jest elastyczność.

Przeczytaj też: CV ze zdjęciem czy bez? Rekrutacja 2021

Zdjęcie główne artykułu: fot. KEHAN CHEN / Moment / Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*