Praca to przyjemność? Dla pracowników tych firm tak!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czy praca może być przyjemna? Według rankingów Great Place to Work na pewno mogą tak powiedzieć pracownicy tych miejsc.

Great Place to Work to firma analityczno-konsultingowa, która od 10 lat przygotowuje ranking najlepszych miejsc pod względem środowiska pracy. Dane do zestawienia zebrane zostały z 3,3 miliona anonimowych ankiet, które wypełnili pracownicy kilkunastu tysięcy firm z 97 krajów.

Jakie firmy mogą wziąć udział?

Aby starać się o miejsce na liście, firmy muszą mieć ponad 5000 pracowników ogółem, w tym co najmniej 40% poza krajem ojczystym. Dodatkowo firma musi znaleźć się przynajmniej w pierwszej piątce odpowiedniego krajowego rankingu Great Place to Work i najpierw zdobyć miejsce na co najmniej pięciu krajowych listach Great Place to Work. Zatem, jak widać, poprzeczka jest zawieszona wysoko.

Ranking 2020

Najwięcej firm, które znalazły się na zeszłorocznej liście, reprezentuje branżę IT (8 firm, czyli 32%), w drugiej kolejności są to finanse i ubezpieczenia (4 firmy, czyli 16%) oraz usługi profesjonalne (3 firmy, czyli 12%). Dominują przedsiębiorstwa amerykańskie – w zestawieniu jest ich aż 13. Kto znalazł się na samym podium?

 1. Cisco – technologie informatyczne –  USA – 74 tys. zatrudnionych  

Cisco to firma, która tworzy nowe technologie i innowacyjne rozwiązania. Nic dziwnego, że z tak dużym powodzeniem wykorzystuje je do budowania środowiska przyjaznego pracownikom. Firma może pochwalić się takimi działaniami w employer brandingu, jak np.:

 • programy do rekrutacji najlepszych talentów oraz adaptacji nowych pracowników z zespołem,
 • angażowanie pracowników w budowanie firmowych strategii,
 • kultywowanie integracji i różnorodności kulturowej,
 • równoważenie życia, promowanie dobrego samopoczucia poprzez programy zapewniające pracownikom większą elastyczność w pracy i życiu,
 • wspieranie rozwoju pracowników na wszystkich szczeblach.

Ponadto, Cisco aktywnie angażuje się w życie społeczne i ochronę środowiska. Warto też zauważyć, że firma znajduje się w czołówce krajowych rankingów aż 22 państw.

 1. DHL Express – transport – Niemcy – 100 tys. zatrudnionych

Firma DHL Express w swojej strategii stawia na pracowników i relacje z nimi już od pierwszego etapu rekrutacji. Nowi pracownicy otrzymują pakiet powitalny, w którym znajduje się m.in. tablet z powitaniem, zestaw gadżetów i kartka z podpisami całego zespołu. Oprócz tego firma:

 • nagradza pracowników w ramach programu 6 filarów doceniania,
 • przyznaje swoim pracownikom nagrodę CAN DO za szczególne i wyjątkowe osiągnięcia,
 • prowadzi programy rozwojowe (np. Certified International Specialist, Certified International Manager, Akademia, Akademia Superwizora),
 • daje pracownikom dostęp do platform e-learningowych (np. My Talent World i Global English),
 • od 2019 roku oferuje także program mentoringowy dla kobiet w ramach DHL4HER.

DHL Express promuje zdrowy i ekologiczny tryb życia, zapewnia rozwiązania umożliwiające zachowanie work-life balance oraz oferuje długą listę benefitów pozapłacowych.

 1. Hilton – hotele i restauracje – USA – 171 tys. zatrudnionych

Jedną z największych inicjatyw firmy Hilton jest umożliwienie pracownikom podróżowania w ramach programów Go Hilton Travel, oferujących ogromne zniżki w hotelach Hilton na całym świecie. Hilton jest także jedną z nielicznych firm, które dają pracownikom możliwość wzięcia tzw. długiego urlopu sabatowego (regeneracyjnego) w ramach Hilton Thrive Sabbatical Program.

Hilton dba o tworzenie środowiska, które zapewnia pracownikom znaczące możliwości rozwoju osobistego i zawodowego, a także liczne benefity przyjazne rodzinie, np. wydłużony urlop rodzicielski czy pomoc w procesie adopcyjnym.

Great, czyli jakie?

Napis „trust”
(fot. Joshua Hoehne, źródło: unsplash.com)

Great Place to Work za podstawowe kryterium przyjmuje poziom zaufania pracowników (Trust Index), który stanowi 2/3 końcowej oceny. Według firmy dobre miejsce pracy to takie, w którym pracownicy lubią się wzajemnie, ufają swoim przełożonym i odczuwają dumę oraz satysfakcję z wykonywanej pracy. W najlepszych firmach każdy pracownik ma swój wkład w jej życie i czuje się jej częścią. Świetne miejsca pracy mają też doskonałych liderów, kierują się silnymi wartościami i darzą zaufaniem swój zespół. 

Pełna lista zestawienia Global Great Place to Work jest dostępna tutaj.

Zdjęcie główne artykułu: fot. Jake Ingle, źródło: unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*