Dla wielu z nas kariera zawodowa jest wyznacznikiem samorealizacji. Jednak niektórym udaje się szybko wspiąć po szczeblach kariery, a innym, posiadającym specjalistyczne wykształcenie i bogate doświadczenie praktyczne, od lat odkładają czas promocji. Jaki jest powód? Błędy w karierze zawodowej, które najczęściej popełniamy.
Musisz zdać sobie sprawę, że pieniądze nie są najważniejsze w pracy. Oto sytuacja, w której możesz się znaleźć. Rzuciłeś nisko płatną, ale ulubioną pracę. Zgodziłeś się pracować w wysoko płatnej, ale znienawidzonej pracy. Masz pieniądze, ale jesteś na prostej drodze do wypalenia zawodowego i brak Ci motywacji. Czy jednak faktycznie chodzi o to, żeby ciągle czuć się nieszczęśliwym?
Zamiast skupiać się na pieniądzach, pomyśl o znacznie ważniejszych rzeczach, na przykład szkoleniach, doskonaleniu umiejętności zawodowych, opiece nad bliskimi, swoim czasie wolnym i zdrowiu. Przeanalizuj też długoterminowe perspektywy finansowe wybranego kierunku zawodowego.
Nie ma nic złego w szukaniu różnych możliwości kariery i nowych ścieżek rozwoju, zwłaszcza jeśli jesteś młody. Jednak nadal powinieneś skoncentrować się na swoim celu zawodowym i dokładnie rozważyć każde zatrudnienie i zwolnienie, aby w przyszłości nie zostać uznanym przez rekruterów za „job-hoppera”. Dlatego starannie dobieraj wakaty i pracodawców, zwracaj uwagę nie tylko na warunki pracy i obowiązki, ale także na sytuację finansową firmy, a także atmosferę w zespole.
Rodzice powiedzieli Ci, żebyś został księgowym. Tak zrobiłeś. Pracujesz w zawodzie, ale nie rozwijasz się i jesteś niezadowolony. To dlatego, że wybrałeś zawód niezgodny ze swoim pragnieniami. Może w głębi serca jesteś typem artysty?
Wybór odpowiedniego zawodu to podstawa sukcesu i samorealizacji. Odkryj, w czym sprawdzisz się najlepiej i co chciałbyś robić. Nie pozwól, by ktoś inny dokonał tego wyboru za Ciebie. Możesz słuchać rad bardziej doświadczonych osób, ale traktuj je jak wskazówki, a nie polecenia.
Jeśli kierunek lub zawód nie zostanie wybrany właściwie, prędzej czy później nastąpi kryzys. Z karierą jest jak ze zdrowiem – lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego nie czekaj, aż czara goryczy się przeleje. Jeśli czujesz, że to, co robisz, nie jest dla Ciebie, spróbuj pójść w innym kierunku. Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na zmianę, a jeśli odważysz się na taki krok, najpewniej możesz więcej zyskać niż stracić. Poczucie zawodowej satysfakcji to coś, czego nie można przecenić.
Zastanów się, ile wieczorów i weekendów zmarnowałeś, leżąc na kanapie, oglądając bezużyteczne programy, robiąc jakieś bzdury lub scrollując posty w sieciach społecznościowych. Nie ma nic złego w zabawie od czasu do czasu, ale powinieneś też wykorzystywać czas produktywnie. Zacznij się uczyć, ćwiczyć, robić coś wartościowego – podejmij wysiłek, aby się zmienić i rozwinąć.
Odmowa wzięcia udziału w firmowym projekcie lub niechęć do wykonywania pracy w imieniu menedżera, która jest poza zakresem Twoich obowiązków zawodowych, również nie pomoże Ci wspiąć się po szczeblach kariery. Nie odmawiaj rozwiązywania problemów, które mogą podnieść Twój poziom zawodowy i uzupełnić bazę wiedzy. To szansa na zdobycie nowych umiejętności, pokazanie cech osobistych w korzystnym świetle, zademonstrowanie się jako profesjonalista, na którym firma może polegać. Zapomnij o trzech „NIE”. (Pamiętaj jednak o zdrowym egoizmie!)
Zdj. główne: Fab Lentz/unsplash.com