Jak wygląda praca w drukarni wielkoformatowej

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Druk wielkoformatowy od wielu lat niezmiennie cieszy się powodzeniem w przestrzeniach publicznych i nie tylko. Okazuje się, że drukowanie wielkopowierzchniowych formatów to nie jedynie billboardy, czy wszech znane banery reklamowe. Dana technologia ma szersze zastosowanie, a styczność z nią mamy znacznie częściej niż mogłoby się nam wydawać. 

Jak wygląda praca w drukarni wielkoformatowej? Temat poruszymy w tym poradniku, zatem jeżeli interesuje Cię dane zagadnienie – koniecznie przeczytaj!

Drukarnia wielkoformatowa – czym jest i czym się zajmuje

Pomimo iż prężny rozwój technologii coraz to bardziej wypiera papierowe przekaźniki informacji, to drukarnie wielkoformatowe, na razie, nie mają się czego obawiać. Jak sama nazwa wskazuje, w miejscach tych, produkuje się wydruki o dużych formatach. Dane usługi nie wyjdą z mody jeszcze przez długie lata, a co więcej będą ciągle cenione przez odbiorców.

Klasyczna drukarnia wielkoformatowa zajmuje się tworzeniem reklam przeznaczonych na billboardy, szyldy reklamowe, czy wspomniane już banery i nie tylko. Oferta danej drukarni różnić się może w zależności od posiadanego zaplecza sprzętowego. Istnieją drukarnie, które oferują nowoczesne środki reklamy, jak np. litery 3D, loga przestrzenne, kasetony świetlne, czy semafory. W ofercie wielu drukarni jest także możliwość przygotowania konkretnych projektów. Dane projekty przygotować może wykwalifikowana osoba, jaką będzie specjalista drukarz.

Kwestią również bardzo istotną jest to, że wiele drukarni dodatkowo oferuje montaż wyprodukowanych przez siebie artykułów. Głównie chodzi o treści do billboardów, czy rozmaite tablice reklamowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu cały zaplanowany proces przebiega sprawnie, a usługa, na którą się zdecydował kontrahent, jest dobrze scentralizowana logistycznie. Czasami dana opcja nie jest w cenie i wymaga dopłaty.

Sprzęt znajdujący się w drukarniach wielkoformatowych

Aby sprostać wymaganiom każdego klienta, drukarnie posiadają szeroki park maszynowy. Często również dane zakłady nie zajmują się jedynie produkowaniem tekstów, ale też ich obróbką. Wiele fizycznych nośników, zanim opuści miejsce produkcji, musi zostać poddane szczegółowej obróbce, aby były możliwe od razu zastosowania. W skład takiej obróbki zalicza się m.in.:

 • laminowanie,
 • cięcie papieru,
 • uszlachetnienia,
 • foliowanie

i wiele innych. Każdy z wymienionych procesów wykonywany jest zazwyczaj automatycznie za pomocą specjalnych maszyn.

Za drukowanie odpowiadają plotery. Jest to nic innego jak duże drukarki służące do pracy ze sporymi, jak i płaskimi powierzchniami.

Plakat podczas drukowania

Druk wielkoformatowy, czyli druk cyfrowy

Druk wielkoformatowy jest jednym z typów np. druku cyfrowego. Warto wiedzieć, że standardowe drukarki nie obsługują tego typu druku, gdyż druk cyfrowy wielkoformatowy zazwyczaj rozpoczyna się od 50 centymetrów szerokości, a dochodzi nawet do kilku metrów. Ponadto druk wielkoformatowy może być wykonywany jeszcze za pomocą technologii takich jak:

 • solwentowa,
 • ekosolwentowa,
 • atramentowa (ink),
 • offsetowa,
 • UV,
 • sublimacyjna,
 • lateksowa

i inne. Szczególnie popularny jest druk lateksowy, offsetowy i cyfrowy.

Podstawą pierwszej techniki jest lateks i woda. Taka technologia świetnie sprawdza się w przypadku banerów reklamowych, plakatów, czy innych treści outdoorowych. Jest tak z uwagi na to, że wydruki lateksowe charakteryzują się dużą wytrzymałością na panujące warunki atmosferyczne. Ponadto wydruki można realizować na szerokiej gamie podłoży. Podobna sytuacja dotyczy techniki sublimacyjnej i UV.

Druk offsetowy natomiast wykorzystywany jest do zadrukowania podłoża papierowego (arkusze, zwoje). W druku wielkoformatowym daną technologię stosuje się przy dużych nakładach, gdzie w grę wchodzą setki, a nawet tysiące egzemplarzy do wyprodukowania. Ponadto wyróżnia się druk offsetowy na zimno i na gorąco. Sam proces zadruku w technologii offsetowej polega na naświetleniu obrazu za pomocą naświetlarki CTP, a kolejno przeniesienia go z formy drukowej na podłoże przeznaczone do zadruku (karton, papier kredowy i inne). Technologia offsetowa druku charakteryzuje się wysoką jakością, szczegółowością, jak i możliwością uszlachetnienia wydruku za pomocą wielu sposobów.

Jeżeli chodzi o druk cyfrowy, nie wymaga on przygotowania formy drukarskiej, jak ma się to w przypadku technologii offsetowej. Ponadto wydruki realizowane są bezpośrednio z plików znajdujących się np. na komputerze. Z takiej racji, technologia cyfrowa często używana jest do wydruków jednostkowych, jak i mniejszych nakładów (książki, czasopisma, plakaty, dyplomy). Druk cyfrowy charakteryzuje się wysoką jakością oraz możliwością zastosowania wielu uszlachetnień. Należy pamiętać, że druk cyfrowy wielkoformatowy, różni się tym, od klasycznego, iż stosuje się go w zleceniach, gdzie materiał do wydruku ma minimum 50 centymetrów.

Billboard reklamowy

Jak rozpoznać dobrą drukarnię wielkoformatową

Wielu klientów zapewne zastanawia się, po czym rozpoznać dobrą drukarnię wielkoformatową, w której bez obaw można zlecić wydruk i nie martwić się o realizację zamówienia. Otóż sprawdzona drukarnia wielkoformatowa charakteryzuje się szeroką ofertą wydruków, np. za sprawą dużej wydajności maszyn, lecz nie tylko. Ponadto miejsce o odpowiedniej renomie poznać można po:

 • szybkim, jak i terminowym realizowaniu zleceń,
 • dobrym kontakcie z klientem,
 • indywidualnym podejściem do klienta,
 • wysokiej jakości realizowanych zleceń,
 • dobrych opiniach klientów.

Jeżeli drukarnia, która wzbudziła nasze zainteresowanie, wpisuje się w powyższe aspekty, oznacza to, że mamy do czynienia z renomowanym miejscem, z którego usług warto skorzystać.

Podsumowanie

Wydruki wielkoformatowe jeszcze długo nie wyjdą z łask. W skład ich wliczają się rozmaite projekty jak banery, plakaty, grafiki na tablice reklamowe i nie tylko. Dane usługi oferują drukarnie wielkoformatowe. Decydując się na usługi takiej drukarni, warto zwrócić uwagę na renomę danego miejsca. 

Zdjęcia: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*