Przychodzi taki czas, kiedy wielu z nas odczuwa tzw. wypalenie zawodowe. Co zrobić kiedy praca nie sprawia nam już satysfakcji? Warto zmienić nasze życie zawodowe o 180 stopni kiedy Twoja praca jest również stresująca. Decyzja taka jest bardzo ważna, dlatego warto sporządzić sobie listę za i przeciw.
Pandemia wymusiła przebranżowienie się wielu osób, ponieważ duża część restauracji przez długi czas była zamknięta, ale to nie jedyny powód. Kiedy jest moment na zmianę pracy? Kiedy czujesz, że praca nie spełnia Ci satysfakcji i wykonujesz jedynie powierzone obowiązki, bez większej inicjatywy. Nie realizujesz swoich pasji, a także zazdrościsz innym lepszej posady, dodatkowo pensja nie jest dla Ciebie zadowalająca.
Oceń swoje umiejętności oraz możliwości. Zadaj sobie pytanie czy jest dziedzina, kierunek który Cię interesuje.
Usiądź i przejrzyj portale w ofertami pracy. Sprawdź czy osoby w tym kierunku są poszukiwane oraz jakie są widełki płacowe. Jeśli posiadasz wśród znajomych kogoś, kto pracuje w tej branży – porozmawiaj z nim. Dowiedz się więcej.
Weź udział w kursach, które podniosą Twoje kwalifikacje. W czasie pandemii wiele kursów dostępnych jest online, co jest bardziej komfortowe i pozwoli zaoszczędzić czas.
Teoria niepodparta doświadczeniem to za mało. Sprawdź czy w nowej interesującej Cię branży nie szukają wolontariuszy lub czy dostępne są staże. Zdobędziesz doświadczenie.
Nie rezygnuj z dotychczasowej pracy. W międzyczasie rozglądaj się za czymś nowym i zdobywaj nowe umiejętności. Znalezienie pracy w nowym zawodzie może czasami zająć kilka miesięcy.
Nie poddawaj się. Początki zawsze są ciężkie. Bądź asertywny i zdobywaj nowe umiejętności
Starannie przygotuj swoje CV.
Często to również wyjście ze strefy komfortu. Jeśli już podejmiesz taką decyzję, dowiedz się jak najwięcej o branży, która Cię interesuje. O zdobyciu nowych umiejętności warto pomyśleć już w momencie decyzji o zmianie branży. Wybierz kursy, postaw na praktyczne zajęcia, a także sprawdź jak nowo zdobytą wiedzę będziesz mógł wykorzystać w nowej pracy.
Jak przygotować dokumenty kiedy nie posiadasz doświadczenia w nowej branży? Jeśli rekruter sięgnie po Twoje CV i zobaczy w nim zupełnie inne doświadczenie, od tego którego szuka. Tutaj z pewnością pomoże dobrze przygotowany list motywacyjny. Najlepiej opisać w nim dlaczego postanowiłeś zmienić zawód i jakie działania w tym kierunku podejmujesz. W życiorysie warto zawrzeć kilka zdań o rozwoju osobistym i określić do czego dążysz oraz w jaki sposób. Pomocne jest tutaj również podanie o pracę, a także dołączone dokumenty świadczące o przebytych kursach.
Obecnie mamy wiele narzędzi, które mogą nam pomóc podczas zmiany pracy. Dzięki tematycznym grupom na Facebooku możesz zawrzeć nowe znajomości i dowiedzieć się więcej o nowej branży. Aktywne uczestniczenie w dyskusjach przełoży się na na to, że zostaniesz zapamiętany, co z kolei może wpłynąć na dalszy rozwój kariery. Pomocny będzie również profil na LinkedIn lub GoldenLine. Można na nich budować swoją sieć kontaktów i inspirować się wiedzą osób z branży.
Zmiana branży ma wiele plusów. Zdobyte wykształcenie często okazuje się nieadekwatne do potrzeb rynkowych. Czy wiedziałeś, że Monika Olejnik ukończyła SGGW w Warszawie i jest wyuczonym zootechnikiem. Zaryzykowała zmianą zawodu i obecnie jest jedną z najbardziej znanych polskich dziennikarek.
Zmiana branży to trudne zadanie, w szczególności kiedy nie zaczynamy swojej kariery zawodowej. Nie warto się poddawać. Dzięki ciężkiej pracy osiągnie się sukces, a praca znowu będzie sprawiała radość i chęć zdobywania nowych umiejętności. Dobra praca to nie tylko profity finansowe, ale także przyjemność z wykonywanego zawodu.
źródło zdjęcia głównego: pexels.com