Jak sprawnie organizować firmowe szkolenia?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Szkolenia bardzo dobrze usprawniają pracę w firmie. Zorganizowanie ich jest jednak sporym wyzwaniem. Żeby były udane, trzeba dokonać parę ważnych wyborów. 

Dlaczego warto wprowadzić szkolenia?

Posiadanie programu szkoleniowego jest niezwykle potrzebne w nowoczesnych firmach. Warto korzystać ze szkoleń, ponieważ poszerzają umiejętności oraz wiedzę pracowników. Dodatkowo wpływają na zwiększoną kreatywność, przez co poprawiają wyniki firmy. Oddziałują również na jej wizerunek na zewnątrz. Pracodawca jest widziany jako osoba, który zamiast zwalniać ludzi, woli ich szkolić. Dobrze patrzy się na przedsiębiorstwo, które inwestuje w specjalistów w danej dziedzinie. Jeśli chodzi o kwestie wewnętrzne, to kursy mają pozytywny wpływ na atmosferę w miejscu pracy. Pomagają pracownikom się lepiej zintegrować i stworzyć zgrany zespół. W przypadku szkoleń technologicznych pomagają usprawnić pracę, przez wykorzystanie nowego sprzętu lub oprogramowania. Warto postawić na te dobrej jakości, żeby jak najlepiej wykorzystać możliwości, które za sobą niosą. 

Kwestie organizacyjne 

Pierwszym ważnym elementem w organizacji szkolenia jest lokalizacja. Może odbywać się ono w siedzibie firmy lub w specjalnej sali konferencyjnej. Trzeba pamiętać, że jeśli będzie w odległym miejscu, należy zapewnić pracownikom nocleg w hotelu. Szczególnie gdy trwa więcej, niż jeden dzień. Następnie powinno się wybrać odpowiedni termin i poinformować o nim uczestników. Warto dobrać salę do charakterystyki i rodzaju szkolenia. Trzeba zwrócić uwagę na ilość miejsca oraz na wygodę. W przypadku, gdy szkolenie będzie trwało parę godzin, zadbaj o catering. Ma on dobry wpływ na zaangażowanie i uważność uczestników. 

Słuchacze na szkoleniu
(fot. Helen King / The Image Bank / Getty Images)

Dobierz osobę, która jest specjalistą i może nauczyć czegoś nowego innych. Może to być jeden z doświadczonych pracowników, lub inny ekspert w danej dziedzinie. Możesz zatrudnić w tym celu kogoś, kto wykonuje tego typu usługi. Warto odezwać się do osoby, która wydaje ci się interesująca i ma dużą wiedzę w jakimś zakresie. Szczegółów poszukaj w Internecie, żeby wybrać jak najlepszego eksperta. 

Zanim zaplanujesz wydarzenie, ustal, czego potrzebuje firma i pracownicy. Poszukaj nieefektywności w miejscu pracy, które można dzięki szkoleniu poprawić. Pomyśl, jak wpłynie ono na twoją firmę i co dzięki niemu można osiągnąć. Pozwoli ci to na zaprojektowanie konkretnych modeli szkoleniowych, które będą skuteczne. Przed rozpoczęciem warto zapisać cele, które chcesz osiągnąć. Po zakończonym szkoleniu warto zobaczyć, czy przyniosło zamierzony efekt. Należy wyciągnąć wnioski, które pomogą przy organizacji następnych tego typu spotkań. Dobrze jest monitorować proces szkolenia. Po jakimś czasie zrób specjalną ankietę. Dzięki niej dostaniesz informację zwrotną od swoich pracowników. Później będziesz wiedział, czy szkolenie powinno być zmodyfikowane lub rozszerzone. Może trzeba będzie też z niego zrezygnować. 

Odpowiedni sprzęt 

Sprzęt jest istotnym elementem każdego szkolenia. Zwróć uwagę na zaplecze techniczne. Zastanów się, czy potrzebne będą stoły, czy może komputery. To ważna kwestia, która będzie miała wpływ na przygotowywanie notatek przez pracowników. Warto skorzystać z wyposażenia sali, którą wynajmujesz. Pomocnym sprzętem mogą okazać się wizualizery. Jest to rodzaj kamery, który pozwala na pokazywanie przedmiotów lub dokumentów na większym wyświetlaczu. Dzięki niemu można przedstawiać różne rzeczy na ekranie prezentacyjnym. Usprawniają one pracę i trenują uważność. To ciekawy element, z którego warto skorzystać. 

Zdjęcie główne artykułu: fot. Shannon Fagan / The Image Bank / Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*