Na jakość pracy zdalnej mają wpływ nie tylko kwestie techniczne, lecz również narzędzia i sposoby komunikacji z kadrą zarządzającą. Jak można pomóc pracownikowi w czasie pracy zdalnej?
Praca zdalna ukazuje braki pracowników w onboardingu i wiedzy o firmie. W czasie pracy stacjonarnej jest to niedostrzegalne, ponieważ pracownik zawsze może zapytać o coś kolegę z biurka obok. W pracy zdalnej jest to utrudnione, ponieważ trzeba czekać na odpowiedź (wysyłając np. maila) i zawsze po zapytaniu pozostaje ślad.
Stworzenie bazy wiedzy o firmie pozwala na ograniczenie pytań innych pracowników. Powoduje lepszą organizację pracy własnej i pozwala nie przeszkadzać innym w realizacji ich obowiązków. Bazę wiedzy można stworzyć za pomocą programów HR lub dysku Google. Taka baza wiedzy jest niezbędna w dziale księgowości. Zwłaszcza w obecnym czasie, gdy rząd wprowadza dużą liczbę zmian w przepisach związanych z księgowością i ZUS.
Dodatkowe zajęcia w czasie pracy np. webinary, konkursy i spotkania online, mogą potęgować u pracownika stres. Dokładanie kolejnych zadań może sprawić, że stanie się on nieefektywny. Dodatkowe integracje w czasie pracy mogą pomóc, ale warto pamiętać, że nie są one pierwszą potrzebą.
Wielu pracowników w czasie pracy zdalnej martwi się o kondycję firmy, w której pracują. Powoduje to stres. Dlatego tak ważne jest rzetelne i jasne informowanie pracowników o sytuacji finansowej firmy. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych plotek.
Mimo że nastąpiło odmrożenie gospodarki w ścisłym reżimie sanitarnym, to skutki pandemii będą odczuwane jeszcze bardzo długo. Jeśli jest to możliwe, to warto znaleźć czas na indywidualną rozmowę z pracownikiem. Ponieważ z reguły nie są oni zbyt wylewni, to warto zaproponować interakcje społeczne, które będą wsparciem dla pracowników.
Dobrą kondycję społeczną pracownika można utrzymać dzięki np. wspólnym wirtualnym śniadaniom. Można to zrobić, łącząc się za pomocą różnych aplikacji. W ten sposób można np. grać w kalambury.
Aby pracownik utrzymał dobrą kondycję fizyczną, to warto go zachęcać do codziennej aktywności. Obecnie wszystkie siłownie są otwarte. Dlatego można zaproponować np. karnety. W przypadku lockdownu pracodawca może zaproponować pracownikowi sprzęt fitness.
Jeśli praca zdalna źle wpływa na psychikę pracownika, to warto skorzystać z konsultacji psychologicznej. Pandemia pogłębiła stany depresyjne u wielu osób.
Pandemia w bardzo dużym stopniu pokazała, jak bardzo ludzie różnią się między sobą. Wiele osób podczas pandemii zaczęło reagować nieadekwatnie do sytuacji. Dlatego bardzo ważne jest łagodzenie wszystkich konfliktów przez kadrę zarządzającą.
Zdjęcie główne: Paige CodyHire/unsplash.com