Jak odpowiednio przygotować się do wideokonferencji? Zadbaj o drugi plan!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Odpowiednie przygotowanie do wideokonferencji może mieć pozytywny lub negatywny wpływ na postrzeganie Cię przez innych. W jaki sposób najlepiej przygotować się do wideokonferencji? O co warto zadbać?

Spójrz prosto w kamerkę

Jednym z najczęstszych problemów uczestników wideokonferencji jest nieprawidłowe położenie kamerki i złe kadrowanie. Aby uniknąć tych błędów, należy:

  • trzymać kamerkę na wysokości oczu – należy patrzeć dokładnie w obiektyw kamerki;
  • wykadrować obraz, aby być w samym jego środku;
  • odpowiednio zaaranżować przestrzeń na drugim planie.

Zadbaj o drugi plan

Podczas wideokonferencji nie należy pokazywać prywatnych części pomieszczeń np. sypialni, zdjęć rodzinnych, czy bałaganu w pomieszczeniu. Przed konferencją warto poprosić domowników o względną ciszę. Świetnym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalnej aplikacji i zastosowanie profesjonalnego tła. Korzystanie z aplikacji zmieniającej tło warto przećwiczyć przed konferencją, ponieważ gdy się ruszamy, to zastosowany drugi plan rozmazuje sylwetkę. Wybrana sceneria powinna być dobrana do sytuacji biznesowej.

Oprócz tła warto zwrócić również uwagę na własną odzież. Należy ubrać się stosownie do sytuacji. Dlatego elegancki strój i makijaż w przypadku pań jest obowiązkowy.

Lampka biurowa i laptop
(fot. Tatiana Lapina / unsplash.com)

Optymalne oświetlenie, czyli jakie? 

Dużym problemem podczas wideokonferencji jest odpowiednie światło. Obraz uczestników takich spotkań bardzo często jest zbyt ciemny lub za jasny. Zawsze należy się starać, aby twarz była równomiernie oświetlona.

Najlepsze jest dzienne światło 

Jeśli to możliwe, to warto przeprowadzać wideokonferencję w pobliżu okna. Dzięki temu twarz będzie odpowiednio oświetlona. W słoneczny dzień warto zasłonić okno przezroczystą zasłoną lub roletą dzień/noc. W niektórych przypadkach można uzyskać świetny efekt, jeśli okno będzie znajdowało się z boku, wtedy jedna strona twarzy będzie bardziej oświetlona.

Jeśli nie dzienne światło, to jaka lampka? 

Jeśli z różnych powodów nie możesz skorzystać ze światła dziennego, to nie świeć lampą w twarz, lecz odbijaj światło od ściany. Dzięki temu twarz będzie równomiernie oświetlona. Efekt sztucznego oświetlenia jest zależny od mocy żarówki oraz koloru ścian. Najlepiej odbijają światło barwy biała i szara. Ściany w intensywnych kolorach mogą wpłynąć na odbijane światło i nadać twarzy nietypowy odcień.

Warto korzystać z dwóch źródeł światła, które są ustawione równolegle do siebie. Dzięki temu można w naturalny sposób oświetlić twarz. Jeśli chcesz wyglądać profesjonalnie, to warto, abyś zainwestował w lampę z softboxem lub parasolkami zmiękczającymi światło. Najprostsze i najtańsze lampy do wideokonferencji to wydatek około 200 zł.

Ciekawym rozwiązaniem jest lampa światła stałego z softboxem. Do wideokonferencji wystarczy tylko jedna taka lampa z regulowaną mocą. Świetnie sprawdzi się również do nagrywania prostych materiałów wideo.

Kamerka do laptopa
(fot. Erlon Silva – TRI Digital / Moment / Getty Images)

Dobra kamerka to must-have

Kamerka internetowa jest sprzętem przeznaczonym do konferencji online. Oczywiście można skorzystać z kamerki wbudowanej w komputerze, lecz jakość obrazu może być kiepska. Najprostsza i najtańsza kamerka kosztuje niecałe 200 zł. Za bardziej profesjonalny model trzeba zapłacić kilkaset złotych.

Najlepszą jakość obrazu podczas wideokonferencji można uzyskać przez podłączenie do komputera aparatu fotograficznego. Aby używać aparatu jako kamerki, należy ściągnąć odpowiednie oprogramowanie. Dużą zaletą tego rozwiązania jest możliwość rozmycia drugiego planu, dzięki czemu nie trzeba już używać aplikacji do zmiany tła. 

Dobry mikrofon zdziała cuda

Stara zasada youtuberów mówi, że widzowie tolerują kiepską jakość obrazu, ale dźwięk musi być zawsze dobry. W większości komputerów wbudowane są przyzwoitej jakości mikrofony, ale zdarza się, że laptop szybko uruchamia wentylator chłodzący. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w dobry mikrofon, który można kupić już za około 200 zł.

Sprawdź także najlepsze wskazówki jak zorganizować zdalne szkolenie.

Zdjęcie główne artykułu: fot. LinkedIn Sales Solutions / unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*