Zbudowanie profesjonalnej sieci kontaktów może ułatwić rozwijanie kariery. Jest to proces długotrwały, wymagający cierpliwości.
Należy zwrócić uwagę, aby nawiązywane znajomości były wartościowe. Co to oznacza? Każdy, kto znajdzie się w Twojej sieci, powinien Cię znać, przede wszystkim Twoje najmocniejsze cechy. Dzięki temu, kiedy pojawi się zapotrzebowanie na rynku na kogoś takiego jak Ty, najprawdopodobniej otrzymasz ofertę współpracy. Ze względu na to warto zbudować sieć kontaktów zawodowych. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Najważniejsze informacje znajdziesz w naszym artykule!
Skonstruowanie siatki kontaktów zawodowych wymaga przede wszystkim inicjatywy. Trzeba podjąć wysiłek, żeby poznać odpowiednich ludzi. W tym kontekście ważne jest nie tylko samo nawiązanie kontaktu, ale również i jego utrzymanie.
Można przy tym zainspirować się słowami znanego, szwedzkiego ekonomisty Andersa Östlunda: „Networking to działanie z premedytacją polegające na budowaniu, wzmacnianiu i utrzymywaniu relacji opartych na zaufaniu z innymi ludźmi po to, aby realizować swoje cele”.
Jest kilka sposobów na to, żeby zacząć budować kontakty zawodowe. Mogą to być targi branżowe, nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów ze współpracownikami czy wykorzystywanie największego medium na świecie – Internetu.
W kontekście ostatniej opcji najlepszym rozwiązaniem jest LinkedIn. To portal, na którym można utworzyć profil zawierający najważniejsze informacje – wykształcenie, umiejętności, a także doświadczenie zawodowe. Na podstawie wpisanych danych, Twoją osobę mogą znaleźć inne osoby z branży lub po prostu zainteresowane znalezieniem specjalisty w konkretnej dziedzinie. Warto tutaj zaznaczyć, że mowa nie o rynku krajowym, a międzynarodowym. Za sprawą LinkedIna można nawiązać kontakt a w przyszłości podjąć współpracę z praktycznie każdą osobą lub firmą na świecie.
Jednym z najlepszych sposobów na to, żeby konsekwentnie rozszerzać sieć kontaktów zawodowych, jest korzystanie z aktualnych kontaktów zawodowych. Nie należy bać się prosić kogoś z bieżącej sieci networkingowej o polecenia czy przedstawienie innym osobom z branży, które mogą pomóc w rozwoju dalszej kariery.
Największym problemem w tym przypadku jest niepewność związana z tym, że z góry przewidujemy odmowę. Nie należy tutaj słuchać błędnych sygnałów, które wysyła intuicja i przełamać swój strach czy nieśmiałość. W rzeczywistości większość ludzi chętnie wyciąga pomocną dłoń i przekazuje kontakt następnym osobom z branży, ciesząc się z dobrego uczynku lub przewidując własne korzyści w przyszłości. W każdej z tych sytuacji siatka kontaktów zawodowych się poszerza, co sprawia, że cel jest realizowany.
Networking jest sposobem na nadanie większej dynamiki swojej karierze zawodowej, niezależnie od tego, czy jest prowadzony online, czy w realnym życiu. Korzyści w wielu przypadkach znacznie wykraczają poza zwykłe polecanie pracowników i nowe możliwości zatrudnienia. Przekładają się na przyjaźnie czy poszerzanie wiedzy i dzielenie się cennym doświadczeniem, co okazuje się przydatne w życiu. Z tego powodu warto zdecydować się na rozbudowywanie swojej sieci kontaktów.
Zdj. główne: Melinda Gimpel/unsplash.com