Artykuł sponsorowany
Szukając pracy, na pewno wielokrotnie zastanawiałeś się, dlaczego tyle czasu zajmuje Ci znalezienie tej wymarzonej. Bywa, że to pracodawca nie odzywa się do Ciebie, czasami zdarza się również, że praca okazuje się nie spełniać Twoich oczekiwań, choć w ogłoszeniu wyglądała tak pięknie. Jak sprawić, by następnym razem uniknąć tych oraz innych błędów?
Bardzo często zdarza się, że dobre firmy nie szukają w danym momencie pracownika na Twoim stanowisku, jednak chętnie przyjmują CV. Oprócz wysyłania swojego życiorysu do firm, które ogłaszają się na różnych serwisach, takich jak https://pracujtu.pl/, warto przejrzeć opinie o innych pracodawcach. Jeżeli zachęci Cię ich firma, wyślij CV oraz list motywacyjny, a może się okazać, że wkrótce, gdy zajdzie potrzeba zatrudnienia nowego pracownika, zamiast przeprowadzać rekrutację, odezwą się do Ciebie!
Szukając pracy, zapewne masz na celu znalezienie jej w konkretnej branży czy na konkretnym stanowisku. Bardzo ważne dla pracodawcy jest to, by Twój życiorys faktycznie to odzwierciedlał. Dlatego nie wysyłaj CV w odpowiedzi na każde możliwe ogłoszenie. Pracodawcy lubią dostrzec, że Twój życiorys jest spójny i starasz się o rozwój w konkretnej dziedzinie.
Błędy w niestarannie napisanym CV oraz liście motywacyjnym to częsty powód, dla którego Twoja kandydatura jest od razu odrzucana. Mało kto zdecyduje się na zatrudnienie pracownika, który nie jest w stanie poprawnie sporządzić tych dokumentów oraz przedstawić siebie w jak najkorzystniejszy sposób. Zadbaj o to, by przejrzeć swoje CV kilkakrotnie. Dzięki temu unikniesz błędów stylistycznych, ortograficznych czy interpunkcyjnych. Warto pobrać odpowiednie wtyczki do przeglądarki, które pomogą Ci z korektą tekstu. Wciąż masz wątpliwości? Wyślij je przyjacielowi, bratu czy siostrze! Tak naprawdę każdy, kto przeczyta Twoje CV i list motywacyjny, spojrzy na nie inaczej, niż Ty.
Kolejną istotną kwestią związaną z Twoim CV jest to, czy wyróżni się czymś na tle innych – i wcale nie chodzi o Twoje umiejętności czy doświadczenie! Pracodawcy bardzo często zwracają uwagę na to, czy Twój życiorys wygląda, jakby został stworzony z tego samego szablonu, co dziesiątki innych.
Jeżeli Twoje CV oraz list motywacyjny spełniły swoją rolę i zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, pamiętaj o przygotowaniu się do niej. Zdobądź jak najwięcej informacji o firmie, aby nie zostać zaskoczonym podczas rozmowy. Nie masz pojęcia, jak często rekruterzy słyszą jedynie ciszę po zadaniu pytania, czy kandydat wie coś o firmie! Bardzo istotne jest pokazanie, że starasz się o pracę właśnie w tej firmie i na tym stanowisku.
Nie zapominaj o tym, że musisz przedstawić siebie również jako atrakcyjnego na rynku pracy kandydata. Bądź pewny siebie, mów o swoich zaletach, a na pytania o wady odpowiadaj szczerze – od razu jednak przekuwaj je w coś pozytywnego! Powiedz na przykład, czego nauczyłeś się dzięki swojej wadzie i w jaki sposób starasz się nad nią pracować. Zrobi to o wiele większe wrażenie, niż twierdzenie, że nie masz ich wcale. Jeżeli wcześniej pracowałeś na stanowisku, na które aplikujesz, świetnym sposobem na zaimponowanie potencjalnemu pracodawcy i pokazanie się z jak najlepszej strony, będzie przypomnienie sobie wszystkich stresowych czy trudnych sytuacji. Opowiadając o tym, jak poradziłeś sobie z konkretnymi zadaniami, zabrzmisz o wiele bardziej wiarygodnie, niż kiedy będziesz mówić o swoich zaletach.
Ostatnia rada? Aktywnie słuchaj! Nie bój się, ale też nie prowadź monologu. Odpowiadaj na pytania, nie pozostawiaj wrażenia, że pod koniec rozmowy rekruter niczego się o Tobie nie dowiedział.
Zdjęcie główne artykułu: fot. Sigmund, źródło: unsplash.com