Elastyczne zarządzanie. Dlaczego warto być agile?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Termin “agile” z roku na rok zyskuje na popularności. Elastyczne zarządzanie i jego pozytywne efekty budzą entuzjazm coraz większego grona kadr zarządzających, wychodząc poza branżę IT. Na czym polega filozofia agile i jakie są korzyści jej stosowania?

Krok w stronę produktywności

Zmiana paradygmatu zarządzania spowodowana była nowymi wyzwaniami, które pojawiły się w miarę rozrastania się branży IT. W przypadku skomplikowanych, ryzykownych projektów związanych z tworzeniem oprogramowania, tradycyjne modele stosowane na klasycznych liniach produkcyjnych przestały przynosić pożądany efekt. W odpowiedzi na rosnącą w szybkim tempie potrzebę stworzenia alternatywy pojawił się Manifest Zwinnego Wytwarzania Oprogramowania – istota filozofii agile.

Kluczem tego podejścia stały się cztery zasady otwierające manifest. Zgodnie z nimi, aby zadbać o jak najwyższą jakość i efektywność wykonywanej pracy, należy każdorazowo przedkładać:

  • Ludzi i interakcje ponad procesy i narzędzia;
  • Działające oprogramowanie ponad obszerną dokumentację;
  • Współpracę z klientem ponad formalne ustalenia;
  • Reagowanie na zmiany ponad podążaniem za planem.

Obecnie dynamicznie rośnie liczba firm, które decydują się na przyjęcie tego paradygmatu zarządzania. Elastyczność organizacji jest bowiem ważniejsza niż kiedykolwiek, w środowisku coraz szybszym i korzystającym z zaawansowanych technologii. Warto zadać sobie pytanie, jak zwiększyć elastyczność swojego biznesu i jakie korzyści może nam to przynieść.

Dlaczego warto być agile?

1. Szybsza i lepsza adaptacja

Kolorowe jesienne liście
(fot. Chris Lawton, źródło: unsplash.com)

Wraz z dynamicznym rozwojem większości branż i nieprzewidywalnością przyszłości, zwłaszcza przy szybkich zmianach spowodowanych stale ewoluującą technologią, pojawia się chmura niepewności co do potrzeb i wymagań, które mogą się przed nami pojawić.

Przedsiębiorstwa, które decydują się na podążanie ścieżką elastycznego zachowania, najprawdopodobniej będą w stanie dużo lepiej i szybciej reagować oraz dostosować się w zmieniającym się środowisku. Co więcej, firmy agile mogą częściej dostarczać wyniki w mniejszych pakietach, wykonywać więcej testów i eksperymentów, nadal będąc skoncentrowanymi na kliencie.

2. Większa satysfakcja klienta

Środowisko agile zachęca użytkowników do zaangażowania. Dzięki temu, że produkt i praca nad nim wykonana są widoczne dla zewnętrznych interesariuszy, ci sami interesariusze mogą łatwiej wyrażać swoje obawy i wnosić wkład w powstawanie produktu. Takie podejście minimalizuje szanse na rozminięcie się z oczekiwaniami klientów.

3. Sprawna komunikacja i lepsza współpraca

Zebranie firmowe
(fot. Antenna, źródło: unsplash.com)

Samoorganizujące się, wielofunkcyjne zespoły są podstawą działania w zgodzie z filozofią agile. Te wzmocnione zespoły produkują nie tylko lepsze produkty i usługi, ale także bardziej zaangażowanych pracowników. Według badania przeprowadzonego przez Colemana Parkesa, organizacje mogą zwiększyć produktywność osób zatrudnionych nawet o 22% przyjmując zaawansowane zasady elastycznego zarządzania.

Agile jako zarządzanie przyszłości?

Wymienione wyżej korzyści to oczywiście nie wszystko. Zagłębiając się w badania i analizy poświęcone elastycznemu zarządzaniu znaleźć ich można zdecydowanie więcej. Przede wszystkim otwiera ono drogę dla nowego, odważnego sposobu prowadzenia biznesu.

Odpowiednio zastosowana strategia zarządzania w duchu agile umożliwia firmom tworzenie wyjątkowych produktów i zachwycanie klientów. Wdrażanie tej metodologii może jednak zająć trochę czasu i sporo zaangażowania, dlatego warto od samego początku być na to przygotowanym.

Na początek warto zapoznać się z podstawami i dowiedzieć się, czy obraliśmy właściwy kierunek działania. Następnie dobrze jest wypracować sposób, aby umożliwić zespołowi nawigację i dostosowanie się do szybko zmieniającego się krajobrazu rozwoju. Zwinne zarządzanie projektami może być motorem napędowym sukcesu, ale tylko wtedy, gdy zostanie wykonane prawidłowo.

Zdjęcie główne artykułu: fot. Daria Nepriakhina, źródło: unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*