Rozmowa rekrutacyjna w IT. Bądź szczery i przeczytaj ogłoszenie 3 razy!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Branża IT jest jedną z tych najprężniej się rozwijających i coraz więcej młodych ludzi decyduje się na ten kierunek zawodowy.

Tak naprawdę rekrutacja w IT nie różni się bardzo od tej w innych branżach i standardowo wymaga od kandydata wysłania CV w odpowiedzi na ofertę, wykonania zadań rekrutacyjnych weryfikujących jego umiejętności, a także stawienia się na rozmowę kwalifikacyjną. Szczególnie ta ostatnia jest niezwykle stresująca. Jak się więc do niej przygotować?

Ogłoszenie i zakładka „Kariera” źródłem cennych informacji

Tu kłania się czytanie ze zrozumieniem, ale też umiejętność wyciągania logicznych wniosków. Po pierwsze, jeśli firma w ogłoszeniu pisze, że poszukuje kandydata z określonymi kompetencjami, to skup się właśnie na nich. Po drugie zastanów się, jak możesz je potwierdzić i które z Twoich cech oraz umiejętności wiążą się z nimi, stanowią ich uzupełnienie. Oczywiście nie jest tak, że musisz posiadać wszystkie wymienione w ofercie kompetencje, ale jeśli nie masz tych kluczowych, czyli wskazanych w pierwszej kolejności, pomyśl, czym możesz to zrekompensować.

Zakładki „Kariera” i „O nas” na oficjalnej stronie firmy, a także jej konta na portalach społecznościowych, to bogate źródło informacji o jej kulturze i zespole, wyznawanych wartościach, celach i osiągnięciach, a także perspektywach rozwoju. Czytając uważnie i studiując wpisy w social mediach, możesz się dowiedzieć, jaki kandydat najbardziej spełnia oczekiwania firmy, jakie cechy osobowości będą najatrakcyjniejsze, a także jak powinieneś się zachowywać, by pokazać, że będziesz pasował do zespołu.

CV to nie miejsce na bajkopisarstwo

Nie koloryzuj, nie upiększaj i nie zmyślaj w CV. Rekruterzy łatwo zweryfikują, czy posiadasz doświadczenie oraz wiedzę, o których pisałeś w życiorysie. Kłamstwo wyjdzie na jaw, a Ty niepotrzebnie się skompromitujesz. Zamiast wymyślać, skup się na faktach i uczyń z nich swoje atuty. Jeśli nie masz wymaganych umiejętności, to najpewniej i tak wyjdzie to przy zadaniach rekrutacyjnych. Dlatego postaw na szczerość. Wiele firm chętniej zatrudnia kandydatów, którzy pasują do ich wartości i kultury, nawet gdy są oni niedoświadczeni. W końcu pracownika z potencjałem można odpowiednio wyszkolić.

Weryfikacja kompetencji twardych

Najczęściej odbywa się poprzez zadanie konkretnych pytań, a także wykonanie zadań rekrutacyjnych. W zależności od stanowiska, na które aplikujesz, mogą być one bardzo różne, ale zwykle nie wykraczają poza minimum wiedzy i umiejętności, które były wskazane w ofercie. Sprawdź więc dokładnie, jakie zadania i obowiązki wiążą się z danym stanowiskiem i co na tym etapie powinieneś już umieć. Powtórz materiał i wykonaj kilka ćwiczeń, nawet jeśli czujesz się z czegoś mocny. Stres potrafi sprawić, że popełniamy błędy przy najprostszych zadaniach.

Pytania ogólne

Tak jak to bywa w przypadku wszystkich rozmów kwalifikacyjnych, rekruter zada Ci pytania bardziej ogólne. Mają one na celu lepsze poznanie Ciebie oraz Twojego doświadczenia, a także weryfikację Twoich umiejętności miękkich i cech osobowości. O najczęstszych pytaniach rekruterów i o tym, jak się na nie przygotować, pisaliśmy tutaj. Zastanów się także, jakie pytania zadać rekruterowi. Jedno lub dwa w zupełności wystarczą, by pokazać Twoje zaangażowanie i inicjatywę.

Choć branża IT pozostaje silnym rynkiem pracownika, nie oznacza to, że każdy kandydat zostaje zatrudniony. Dlatego warto odpowiednio się przygotować, a tym samym zwiększyć swoje szanse na pomyślne przejście rekrutacji i zdobycie zatrudnienia.

Zdjęcie główne: Sora Shimazaki/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*