Na czym polega zarządzanie projektami w modelu Agile?

Na czym polega zarządzanie projektami w modelu Agile?

Materiał Partnera

Inne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Metodologia Agile cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród firm, w tym głównie korporacjach związanych z branżą IT. Ten model zarządzania projektami świetnie sprawdza się zarówno w większych, jak i mniejszych podmiotach gospodarczych. Polega on przede wszystkim na elastycznym podejściu do pracy oraz realizacji projektu z podziałem na krótsze ramy czasowe.

  • Zarządzanie projektami w modelu Agile wiąże się z elastycznym podejściem do wyznaczonych celów, które w założeniu mogą podlegać modyfikacji.
  • Głównym założeniem metodologii Agile jest iteracja, czyli dostarczanie klientowi gotowych części danego projektu.
  • Metoda Agile pozwala na zminimalizowanie nakładów pracy dzięki regularnej modyfikacji tworzonego produktu, zgodnie z aktualnymi założeniami klienta.

Czym jest model zarządzania Agile?

Sama nazwa ,,agile’’ w dosłownym tłumaczeniu oznacza ,,zwinny’’, co świetnie odzwierciedla specyfikę tego modelu zarządzania. Jego głównym założeniem jest dostarczenie klientowi wartościowych usług dostosowanych do indywidualnych oczekiwań. W ramach tej metody zarządzania projektami zespół jest w stałym kontakcie ze zleceniodawcą, prezentując mu kolejne efekty pracy. Cała filozofia Agile opiera się na podziale zlecenia na tak zwane sprinty, czyli cykle obejmujące kolejne etapy jego realizacji. W tej metodzie nie ma miejsca na dokładne zaplanowanie prac zespołu aż do uzyskania założonego efektu – projekt jest wykonywany etapami, a w razie potrzeby na bieżąco zmieniany.

Elastyczne podejście do listy zadań

W modelu Agile bardzo ważną kwestią jest tak zwany backlog produktu. Pod tym pojęciem kryje się ustalenie listy zadań, które zespół musi wykonać, aby otrzymać gotowy produkt zgodny ze wszystkimi oczekiwaniami zleceniodawcy. Należy przy tym podkreślić, że backlog jest stale aktualizowany. Zespół nanosi w nim zmiany zgodnie z aktualną wizją klienta. Następnie na podstawie sporządzonych wytycznych rozdziela się zadania pomiędzy członkami zespołu przy okazji kolejnych sprintów – mogą one dotyczyć między innymi przeprowadzenia user stories czy use cases.

Daily stand-up – obowiązkowy element modelu Agile

W firmach zarządzających projektami w modelu Agile codziennie odbywają się spotkania zespołu, czyli daily stand-up. Podczas tych krótkich meetingów osoby zaangażowane w realizację projektu dzielą się informacjami na temat postępów w pracy. To także okazja do wspomnienia o ewentualnych problemach, które mogą opóźnić wykonanie konkretnych zadań. Głównym celem tych spotkań jest zsynchronizowanie pracy całego teamu i zweryfikowanie planów dalszego działania.

Szukasz pracowników znających się na metodologii Agile – wejdź na stronę dlafirm.pracuj.pl/ i opublikuj ogłoszenie!

Iteracyjne podejście do realizacji projektu

Kluczowym założeniem realizacji projektów w modelu Agile jest iteracyjne podejście do wykonywanych zadań. Co to oznacza w praktyce? Zespół stale współpracuje ze zleceniodawcą i na bieżąco dostarcza mu zrealizowane części projektu. Tym samym klient nie musi czekać na ukończenie całego zlecenia i może kontrolować postępy pracy. Poszczególne elementy całego projektu mogą skłonić zleceniodawcę do wprowadzenia zmian we wcześniejszych założeniach – model Agile zakłada elastyczne podejście do powierzonego zadania, dlatego ewentualne modyfikacje nie są problemem. Kluczowym założeniem tej metodologii pracy jest także dostarczanie klientowi częściowych produktów w możliwie najkrótszym czasie.

Sprawdź porady dla pracodawców, dzięki którym uda Ci się lepiej zrozumieć znaczenie zarządzania w modelu Agile.

Podsumowanie

Dzięki zarządzaniu projektami w modelu Agile zespół może stale modyfikować produkt, zgodnie ze zmieniającymi się wymaganiami zleceniodawcy. Ścisła współpraca z klientem ułatwia zrealizowanie satysfakcjonującego projektu. Warto podkreślić, że kluczem do efektywnego zarządzania zgodnie z metodą Agile jest dobra komunikacja w zespole, którego członkowie podczas regularnych spotkań dzielą się swoimi spostrzeżeniami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*