Rozmowa rekrutacyjna jest zawsze stresująca. Jeszcze bardziej stresująca jest rozmowa kwalifikacyjna po angielsku. W jaki sposób można się do niej przygotować?
Wielu rekruterów zwraca uwagę, że osoby aplikujące do firm nie mają pojęcia, czym te przedsiębiorstwa się zajmują. Dzięki przeczytaniu informacji o firmie będziesz wiedział, o co możesz zostać zapytany podczas rozmowy o pracę. Każda firma operuje innymi zwrotami, które mogą Ci się przydać. To, co w jednej firmie będzie określane jako „profesjonalne postawy” („professional attitudes”), w innej może być nazywane „kluczowymi zachowaniami” („key behaviours”).
Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z najważniejszymi informacjami o firmie dostępnymi np. na stronie internetowej przedsiębiorstwa. Dzięki temu możesz poznać wewnętrzny język firmy i zapoznać się z najważniejszymi zwrotami tam używanymi.
Przygotuj listę swoich cech, które mogą być atrakcyjne dla nowego pracodawcy. Powinny być one poparte przykładami wziętymi z własnego życia. Przed rozmową przygotuj sobie (możesz nawet na kartce) przykłady swoich zachowań, które są korzystne z punktu widzenia pracodawcy. Jeśli jakichś słówek nie znasz, to jest to świetna okazja do ich uzupełnienia.
Rozmowa o pracę jest zawsze stresująca. Aby się nie pogubić, uważnie słuchaj zadawanych pytań i staraj się prawidłowo odpowiadać. Jeśli możesz, to przećwicz z native speakerem rozmowę kwalifikacyjną w oparciu o model STAR. Dzięki temu będziesz lepiej przygotowany do rozmowy z rekruterem.
Rozmowy kwalifikacyjne po angielsku są bardzo stresujące, dlatego warto przećwiczyć odpowiedzi na najpowszechniejsze pytania. Naturalnie rekruter na pewno zada również takie bardziej spersonalizowane. Mimo to warto przygotować się na popularne pytania, które są zadawane w czasie rozmów kwalifikacyjnych.
Odpowiedzi na potencjalne pytania rekrutacyjne zawsze wypowiadaj na głos. Dzięki temu dowiesz się, czy znasz niezbędne słowa i zwroty, aby płynnie się wysłowić. Możesz nagrać swoje odpowiedzi. Dzięki temu dowiesz się, czy nie popełniłeś błędu w wymowie lub konstrukcji zdań.
Jeśli chcesz się właściwie przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej, to przygotuj odpowiednie notatki. Na kartce napisz najważniejsze punkty swojej wypowiedzi. W wielu firmach rekruterzy zezwalają na korzystanie z własnych notatek w czasie rozmowy. Dla wielu z nich jest to oznaka, że kandydat bardzo solidnie przygotowywał się do rozmowy kwalifikacyjnej.
W internecie można znaleźć bardzo wiele zwrotów, które będą niezbędne podczas rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku. Należy zawsze samodzielnie zdecydować, które zwroty mogą się przydać. Aby zrobić wrażenie na rekruterze, warto użyć m.in. jednego z poniższych zwrotów:
Zwrot powinien być zawsze dobrany do sytuacji oraz kontekstu wypowiedzi.
Warto zmniejszyć stres poprzez właściwe przygotowanie się do rozmowy, czyli przećwiczenie całej rozmowy po angielsku ze znajomym. Świetnym sposobem jest wykupienie kilku lekcji i podszlifowanie języka z native speakerem. Należy opanować stres, ponieważ może on popsuć wszystko.
Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/pexels.com