Rekrutacja po angielsku? Nie panikuj!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rozmowa rekrutacyjna jest zawsze stresująca. Jeszcze bardziej stresująca jest rozmowa kwalifikacyjna po angielsku. W jaki sposób można się do niej przygotować?

Dowiedz się jak najwięcej o firmie, do której aplikowałeś

Wielu rekruterów zwraca uwagę, że osoby aplikujące do firm nie mają pojęcia, czym te przedsiębiorstwa się zajmują. Dzięki przeczytaniu informacji o firmie będziesz wiedział, o co możesz zostać zapytany podczas rozmowy o pracę. Każda firma operuje innymi zwrotami, które mogą Ci się przydać. To, co w jednej firmie będzie określane jako „profesjonalne postawy” („professional attitudes”), w innej może być nazywane „kluczowymi zachowaniami” („key behaviours”).

Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z najważniejszymi informacjami o firmie dostępnymi np. na stronie internetowej przedsiębiorstwa. Dzięki temu możesz poznać wewnętrzny język firmy i zapoznać się z najważniejszymi zwrotami tam używanymi.

Przygotuj przykłady z życia wzięte

Przygotuj listę swoich cech, które mogą być atrakcyjne dla nowego pracodawcy. Powinny być one poparte przykładami wziętymi z własnego życia. Przed rozmową przygotuj sobie (możesz nawet na kartce) przykłady swoich zachowań, które są korzystne z punktu widzenia pracodawcy. Jeśli jakichś słówek nie znasz, to jest to świetna okazja do ich uzupełnienia.

Nie stresuj się w czasie rozmowy

Rozmowa o pracę jest zawsze stresująca. Aby się nie pogubić, uważnie słuchaj zadawanych pytań i staraj się prawidłowo odpowiadać. Jeśli możesz, to przećwicz z native speakerem rozmowę kwalifikacyjną w oparciu o model STAR. Dzięki temu będziesz lepiej przygotowany do rozmowy z rekruterem.

Poćwicz odpowiedzi na klasyczne pytania

Rozmowy kwalifikacyjne po angielsku są bardzo stresujące, dlatego warto przećwiczyć odpowiedzi na najpowszechniejsze pytania. Naturalnie rekruter na pewno zada również takie bardziej spersonalizowane. Mimo to warto przygotować się na popularne pytania, które są zadawane w czasie rozmów kwalifikacyjnych.

Odpowiedzi na potencjalne pytania rekrutacyjne zawsze wypowiadaj na głos. Dzięki temu dowiesz się, czy znasz niezbędne słowa i zwroty, aby płynnie się wysłowić. Możesz nagrać swoje odpowiedzi. Dzięki temu dowiesz się, czy nie popełniłeś błędu w wymowie lub konstrukcji zdań.

Przygotuj notatki

Jeśli chcesz się właściwie przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej, to przygotuj odpowiednie notatki. Na kartce napisz najważniejsze punkty swojej wypowiedzi. W wielu firmach rekruterzy zezwalają na korzystanie z własnych notatek w czasie rozmowy. Dla wielu z nich jest to oznaka, że kandydat bardzo solidnie przygotowywał się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Zapoznaj się z przydatnymi zwrotami

W internecie można znaleźć bardzo wiele zwrotów, które będą niezbędne podczas rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku. Należy zawsze samodzielnie zdecydować, które zwroty mogą się przydać. Aby zrobić wrażenie na rekruterze, warto użyć m.in. jednego z poniższych zwrotów:

  • „talk somebody through something” – opowiedzenie o czymś w sposób szczegółowy;
  • „liaise with” – zwrot ten oznacza bycie osobą kontaktową, która pośredniczy między różnymi grupami osób np. w życiu zawodowym;
  •  „background” – określenie historii zawodowej i wykształcenia;
  • „savvy” – określenie wiedzy eksperckiej na temat wybranego zagadnienia i wykorzystanie wiedzy w sposób praktyczny;
  • „a good fit” – bycie odpowiednią osobą, posiadającą umiejętności dopasowane do warunków lub wymagań.

Zwrot powinien być zawsze dobrany do sytuacji oraz kontekstu wypowiedzi.

Opanuj swój stres

Warto zmniejszyć stres poprzez właściwe przygotowanie się do rozmowy, czyli przećwiczenie całej rozmowy po angielsku ze znajomym. Świetnym sposobem jest wykupienie kilku lekcji i podszlifowanie języka z native speakerem. Należy opanować stres, ponieważ może on popsuć wszystko.

Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*