canva.com
Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
W Niemczech obowiązek rozliczenia podatkowego spoczywa na osobach, które są uznane za rezydentów podatkowych. Rezydentami są ci, którzy stale mieszkają w Niemczech lub przebywają tam ponad 6 miesięcy w sposób ciągły.
Status rezydenta jest określany przez główne miejsce zamieszkania, czyli miejsce, gdzie skupia się życie osobiste i zawodowe podatnika, takie jak mieszkanie czy prowadzenie działalności gospodarczej.
Bycie rezydentem oznacza zarówno posiadanie obowiązku podatkowego, jak i możliwość skorzystania z licznych ulg podatkowych, które nie są dostępne dla nierezydentów. Niemieccy rezydenci mogą korzystać z takich przywilejów jak kwota wolna od podatku, wspólne rozliczenie z małżonkiem, kwota wolna na dzieci czy też ulgi dla osób samotnie wychowujących dzieci.
Aby skorzystać z ulg podatkowych w Niemczech, obcokrajowcy muszą złożyć wniosek o status rezydenta. Wniosek ten mogą złożyć osoby, które przebywają w Niemczech nie krócej niż 183 dni w roku podatkowym. Dodatkowo konieczne jest spełnienie wymogu dotyczącego wysokości dochodów uzyskanych poza Niemcami. Dochody zagraniczne nie mogą przekroczyć określonej kwoty w euro na dany rok lub dochody niemieckie muszą stanowić co najmniej 90% wszystkich dochodów podatnika.
Niemieckie prawo podatkowe przewiduje okres 4 lat na rozliczenie z fiskusem. Taka możliwość istnieje od 2007 roku, wcześniej ograniczano ją do 2 lat wstecz. Rozliczenie za okresy wcześniejsze jest dopuszczalne jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Dotyczy to sytuacji, gdy składanie zeznań podatkowych jest obowiązkowe lub gdy podatnik z jakiegoś ważnego, niezawinionego przez siebie powodu, nie był w stanie złożyć zeznania w terminie.
Aby właściwie wypełnić deklarację podatkową, potrzebujesz następujących dokumentów:
Czas oczekiwania na zwrot podatku z Niemiec zależy głównie od efektywności działania urzędu skarbowego, do którego wysłano deklarację podatkową. Przeważnie od momentu złożenia wniosku do urzędu do otrzymania decyzji, zazwyczaj mija od 3 do 6 miesięcy. Należy także pamiętać o dodatkowych czynnościach, które trzeba wykonać przed przekazaniem dokumentów do Finanzamt – przykładowo pozyskanie zaświadczenia UE/EOG z polskiego urzędu skarbowego – co także może zająć nawet kilka tygodni.
Nie wszyscy mają czas, aby móc złożyć poprawnie wypełnioną deklarację podatkową w odpowiednim urzędzie u zachodniego sąsiada. Właśnie dlatego skorzystanie z usług firmy rozliczającej podatek w Niemczech jest bardzo dobrym pomysłem. Doświadczeni księgowi nie tylko dopilnują, aby złożony został komplet dokumentów, ale również odciążą podatnika z kontaktu z zagranicznymi urzędnikami i przeprowadzą całą procedurę w formie online! Wystarczy tylko wypełnić odpowiedni formularz, a jeśli pojawią się dodatkowe pytania lub kwestie do omówienia, specjaliści zaproszą Cię na rozmowę na jednym z popularnych portali do przeprowadzania spotkań online.
Dzięki za wyjaśnienie krok po kroku jak się za to zabrać
O, ciekawy artykuł! Może to być pomocne, szczególnie dla tych, którzy chcą odzyskać trochę gotówki z Niemiec. 💰