Od czego zacząć ubieganie się o zwrot podatku z Niemiec?

Od czego zacząć ubieganie się o zwrot podatku z Niemiec?

canva.com

Inne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jeśli jesteś jedną z osób, która legalnie pracowała na terenie Niemiec w ubiegłym roku, powinieneś zainteresować się kwestią rozliczenia z niemieckim urzędem skarbowym. Złożenie deklaracji w Finanzamcie jest bowiem obowiązkowe dla każdej osoby zatrudnionej w niemieckiej firmie. Obowiązek może jednak przynieść znaczące, finansowe korzyści, ponieważ zwrot nadpłaconego podatku w obcej walucie to często konkretna kwota. O czym nie możesz zapomnieć podczas rozliczania się z niemieckim urzędem skarbowym? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!

Zwrot podatku z Niemiec online – formalności

W Niemczech obowiązek rozliczenia podatkowego spoczywa na osobach, które są uznane za rezydentów podatkowych. Rezydentami są ci, którzy stale mieszkają w Niemczech lub przebywają tam ponad 6 miesięcy w sposób ciągły.

Status rezydenta jest określany przez główne miejsce zamieszkania, czyli miejsce, gdzie skupia się życie osobiste i zawodowe podatnika, takie jak mieszkanie czy prowadzenie działalności gospodarczej.

Bycie rezydentem oznacza zarówno posiadanie obowiązku podatkowego, jak i możliwość skorzystania z licznych ulg podatkowych, które nie są dostępne dla nierezydentów. Niemieccy rezydenci mogą korzystać z takich przywilejów jak kwota wolna od podatku, wspólne rozliczenie z małżonkiem, kwota wolna na dzieci czy też ulgi dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Aby skorzystać z ulg podatkowych w Niemczech, obcokrajowcy muszą złożyć wniosek o status rezydenta. Wniosek ten mogą złożyć osoby, które przebywają w Niemczech nie krócej niż 183 dni w roku podatkowym. Dodatkowo konieczne jest spełnienie wymogu dotyczącego wysokości dochodów uzyskanych poza Niemcami. Dochody zagraniczne nie mogą przekroczyć określonej kwoty w euro na dany rok lub dochody niemieckie muszą stanowić co najmniej 90% wszystkich dochodów podatnika.

Niemieckie prawo podatkowe przewiduje okres 4 lat na rozliczenie z fiskusem. Taka możliwość istnieje od 2007 roku, wcześniej ograniczano ją do 2 lat wstecz. Rozliczenie za okresy wcześniejsze jest dopuszczalne jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Dotyczy to sytuacji, gdy składanie zeznań podatkowych jest obowiązkowe lub gdy podatnik z jakiegoś ważnego, niezawinionego przez siebie powodu, nie był w stanie złożyć zeznania w terminie.

Aby właściwie wypełnić deklarację podatkową, potrzebujesz następujących dokumentów:

  • dokumenty od pracodawcy – roczna karta Lohnsteuerbescheinigung lub odcinki z wypłat (Abrechnungi);
  • zaświadczenie o dochodach światowych UE/EOG wydane przez polski urząd skarbowy;
  • dokumenty potwierdzające poniesione przez Ciebie koszty, takie jak umowa najmu mieszkania, bilety komunikacji do i z pracy oraz rachunki za media.

Jak długo trzeba czekać na zwrot podatku z Niemiec?

Czas oczekiwania na zwrot podatku z Niemiec zależy głównie od efektywności działania urzędu skarbowego, do którego wysłano deklarację podatkową. Przeważnie od momentu złożenia wniosku do urzędu do otrzymania decyzji, zazwyczaj mija od 3 do 6 miesięcy. Należy także pamiętać o dodatkowych czynnościach, które trzeba wykonać przed przekazaniem dokumentów do Finanzamt – przykładowo pozyskanie zaświadczenia UE/EOG z polskiego urzędu skarbowego – co także może zająć nawet kilka tygodni.

Rozliczenie z Finanzamt bez wychodzenia z domu? To możliwe!

Nie wszyscy mają czas, aby móc złożyć poprawnie wypełnioną deklarację podatkową w odpowiednim urzędzie u zachodniego sąsiada. Właśnie dlatego skorzystanie z usług firmy rozliczającej podatek w Niemczech jest bardzo dobrym pomysłem. Doświadczeni księgowi nie tylko dopilnują, aby złożony został komplet dokumentów, ale również odciążą podatnika z kontaktu z zagranicznymi urzędnikami i przeprowadzą całą procedurę w formie online! Wystarczy tylko wypełnić odpowiedni formularz, a jeśli pojawią się dodatkowe pytania lub kwestie do omówienia, specjaliści zaproszą Cię na rozmowę na jednym z popularnych portali do przeprowadzania spotkań online.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Julia 30.04.2024

    Dzięki za wyjaśnienie krok po kroku jak się za to zabrać

  • Kasia 09.05.2024

    O, ciekawy artykuł! Może to być pomocne, szczególnie dla tych, którzy chcą odzyskać trochę gotówki z Niemiec. 💰