O czym warto pamiętać, pisząc CV?

O czym warto pamiętać, pisząc CV?

Materiał Partnera

Dobra rekrutacja
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Skuteczne CV jest kluczem do otrzymania wymarzonej posady. Jak je napisać, aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy? Najważniejsze, aby wpisywało się w obowiązujące zasady, na które zwracają uwagę rekruterzy. Istotne jest również dopasowanie jego treści do konkretnej propozycji zatrudnienia. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, pisząc CV!

Zapisz profesjonalne dane kontaktowe

Bardzo ważnym punktem CV jest sekcja z danymi osobowymi i kontaktowymi. Powinny one być profesjonalne. Co to dokładnie oznacza? Nie możesz wpisać adresu e-mail na przykład ze swoim pseudonimem czy zdrobniałym imieniem – pełne imię i nazwisko w adresie mailowym to najlepszy wybór. Opcjonalnie warto też pamiętać o odnośniku do swojego portfolio, jeśli takie masz.

Nie zapomnij o podsumowaniu zawodowym

Czy wiesz, że w górnej części Twojego CV musi znaleźć się rubryka z podsumowaniem zawodowym? Niestety, wielu kandydatów o tym zapomina, chociaż pracodawcy już od paru lat zwracają na tę kwestię szczególną uwagę. Dobrze napisane podsumowanie zawodowe powinno być krótkim opisem kluczowych umiejętności i sukcesów zawodowych. Warto sformułować je w taki sposób, aby jak najlepiej odpowiadało wymaganiom wskazanym w ofercie zatrudnienia.

Naucz się pisać o swoich najważniejszych zaletach

CV powinno być napisane w taki sposób, aby przekonać pracodawcę, że poradzisz sobie na danym stanowisku. Z tego względu warto zastanowić się, które kompetencje i umiejętności miękkie mogą zwiększyć Twoje szanse na otrzymanie wymarzonej posady. Pamiętaj, że w wielu zawodach ważniejsze od umiejętności twardych są indywidualne predyspozycje, takie jak komunikatywność czy odporność na stres.

Chcesz pracować w sektorze nowoczesnych technologii? Napisz skuteczne CV – praca IT Kraków czeka właśnie na Ciebie!

Jak opisać doświadczenie zawodowe?

Ważną rubryką Twojego CV jest także doświadczenie zawodowe. Nawet jeśli do tej pory nie pracowałeś w zawodzie, wspomnij o swojej dotychczasowej aktywności. Jesteś studentem i nie masz żadnego doświadczenia? Również w tym przypadku ta rubryka może być Twoim atutem. Podziel się swoją działalnością w okresie studenckim, na przykład w wolontariatach lub na konferencjach naukowych. Nie zapomnij także wspomnieć o stażu lub praktykach.

Jak pisać o wykształceniu?

W CV musisz wspomnieć o swoim wykształceniu, szczególnie jeśli ukończenie studiów na konkretnym kierunku jest wymagane na aplikowanym stanowisku. Podaj nazwę jedynie ukończonej szkoły wyższej. Pamiętaj, że właśnie w tej rubryce należy też wspomnieć o odbytych kursach i szkoleniach. Nie zapominaj o certyfikatach językowych – nawet jeśli nie są wymagane na danym stanowisku, będą Twoim dodatkowym atutem.

Pamiętaj o aktualnej klauzuli CV

Kluczowym elementem Twojego CV musi być klauzula, czyli zgoda na przetwarzanie danych osobowych. W świetle obowiązujących przepisów jest to punkt obowiązkowy – bez niego Twoje dokumenty aplikacyjne nie wezmą udziału w rekrutacji. Jest to związane z koniecznością przetwarzania Twoich danych przez rekruterów – brak zgody uniemożliwia im rozpatrzenie danej kandydatury. Musisz pamiętać, że treść klauzuli zazwyczaj zmienia się co roku, dlatego nie należy jej kopiować z poprzednich CV.

Przejrzyj najnowsze oferty z działu praca Kraków i wyślij do wybranych firm swoje CV!

Podsumowanie

Zanim wyślesz CV do potencjalnego pracodawcy, zastanów się, czy udało Ci się w nim udowodnić, że dobrze poradzisz sobie na danym stanowisku. Pamiętaj, aby napisać je zgodnie z obowiązującymi wytycznymi dotyczącymi poszczególnych sekcji, w tym klauzuli RODO.

Chcesz dokładnie wyliczyć okres przysługujących Ci urlopów z tytułu macierzyństwa? Skorzystaj z kalkulatora macierzyńskiego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Martyna 08.05.2024

    Super artykuł, idę poprawić moje CV 🙂