Kim chcą być nastolatkowie? Najbardziej pożądane zawody 2021 roku

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Preferencje młodych ludzi, którzy wejdą na rynek pracy, bardzo szybko się zmieniają. Do niedawna wielu planowało być prawnikami, lekarzami czy inżynierami, dzisiaj coraz większe znaczenie odgrywają zawody kreatywne, które na naszych oczach tworzą się dzięki postępowi nowoczesnych technologii. Kim chcieli być nastolatkowie w 2021 i co to wróży na przyszłość? 

Internet zmienia nasze postrzeganie rynku pracy

Na popularnym kanale ‘’Dla Pieniędzy’’ na serwisie YouTube kilka lat temu ukazał się film, gdzie autorzy próbowali prognozować, które zawody będą popularne w przyszłości. Przyjęli przy tym, że to Internet i nowoczesne technologie będą w największej mierze zmieniać rynek pracy i preferencje co do zatrudnienia. Dla miejsc pracy zagrożeniem ma być robotyzacja, ale nawet 65% uczniów obecnych podstawówek ma w przyszłości pracować w zawodach, których dzisiaj jeszcze nie znamy lub są one dopiero w fazie planowania.

Czy te prognozy sprawdzają się na naszych oczach? Biorąc pod uwagę to, że młodzi ludzie najbardziej chcą być obecnie gamerami lub instagramerami, to chyba rewolucja właśnie się dokonuje. 

Co jeszcze wiemy o preferencjach nastolatków w 2021 r.? Wiele ciekawych przemyśleń dostarcza badanie „Aspiracje dziewczynek w Polsce” Inspiring Girls Polska, które zostało przeprowadzone w marcu 2021 na grupie 500 dziewczynek w wieku 10–15 lat i ich matek.

Księgowa, radczyni prawna czy sprzedawczyni w butiku z modą? To już przeszłość

Ogólne wrażenie, jakie płynie z rezultatów badania, dotyczy tego, że obecnie to właśnie Internet w dużej mierze odpowiedzialny jest za kreowanie trendów wśród nastolatek. Bardzo interesujące w badaniu jest to, że pod uwagę zostały wzięte nie tylko same nastolatki, ale też ich matki, którym przedstawiono te same pytania. Jakie są rezultaty?

Youtuberka? Najpopularniejsza, ale tylko wśród nastolatek

Okazuje się, że najpopularniejszym zawodem, jaki chciałyby wykonywać nastolatki, jest youtuberka. Taką deklarację złożyło aż 48% dziewczynek. To prawdziwy dowód na siłę Internetu zważywszy na to, że sam serwis, od którego wzięła nazwę profesja, 14 lutego obchodził swoje 16 urodziny. Jest więc starszy od niektórych z ankietowanych dziewczynek zaledwie o rok. Jak prezentowały się wyniki wśród ich mam? Tutaj youtuberkami chce zostać zaledwie 12% pytanych kobiet. Taki zawód przegrywa z przynajmniej kilkoma innymi: przede wszystkim z graficzką komputerową (26%), która to profesja jest najbardziej ceniona. Wysoko plasują się też adwokatka i lekarka (po 19%) i farmaceutka (16%). 

Co jeszcze chcą robić w przyszłości nastolatki?

Nastolatki wybierają przede wszystkim młode zawody. 21% młodych kobiet chce się realizować w roli graficzki komputerowej. Dość duża grupa, bo aż 12%, wyobraża sobie bycie gamerką jako bardzo ciekawe i dochodowe źródło utrzymania z perspektywami na przyszłość. Tutaj występuje po raz kolejny duża różnica w stosunku do preferencji ich matek, gdzie takie zarabianie na życie chętnie widzi jedynie 4% kobiet. Spośród popularnych zawodów dość dobrze widziane są prawniczka (18%), nauczycielka (17%) i dietetyczka lub trenerka osobista (16%).

Co ze studiami wyższymi?

Okazuje się też, że obie grupy wiekowe mają bardzo różny stosunek do studiów wyższych. Wśród matek aż 86% z nich chciałaby pójść na studia wyższe. Wśród ich córek ten wynik jest znacznie niższy i wynosi 58%. Charakterystyczne, że po 30% wśród ankietowanych w obu grupach trudno jest wskazać konkretny kierunek. W obu przypadkach dużą popularnością cieszą się weterynaria, kosmetologia i anglistyka.

Zdj. główne: Anthony Tran/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*