Jakie umiejętności powinien mieć dobry HRowiec?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zarządzanie zasobami ludzkimi to bardzo delikatna sztuka, która wymaga szczególnych predyspozycji i kwalifikacji. Nie każdy może pracować w branży HR i nie każdy będzie z tej pracy czerpać satysfakcję. Jakimi cechami powinien wyróżniać się dobry HRowiec i jakie umiejętności powinna mieć osoba na tym stanowisku? Przekonaj się!  

Umiejętności potrzebne przy prowadzeniu rekrutacji   

W roli rekrutera doskonale odnajdą się otwarte, kontaktowe osoby, które nie mają problemów z nawiązywaniem znajomości z nowymi ludźmi. Nieodłącznym elementem tej pracy są rozmowy telefoniczne i spotkania face to face z wieloma kandydatami. Swoboda i lekkość w nawiązywaniu kontaktów oraz łatwość w prowadzeniu rozmowy, to niezwykle cenne kwalifikacje. Bardzo ważna jest także umiejętność słuchania i reagowania na drugiego człowieka. Rekruter powinien pomagać kandydatom obrać odpowiednią ścieżkę zawodową, dopasowaną do jego kompetencji i zainteresowań. Istotna jest także elastyczność, umiejętność szybkiego myślenia i elastyczność, które pomogą wybrnąć z niezręcznych lub problematycznych sytuacji, jakie mogą wydarzyć się podczas rozmowy. Na tym stanowisku doskonale odnajdą się przede wszystkim ekstrawertycy, ponieważ ten typ osobowości ma właśnie takie cechy.   

Jakie cechy powinien mieć specjalista od zarządzania ludźmi?  

Cechy charakteru są czymś, z czym każdy się rodzi, przez co jedni mają większe predyspozycje do objęcia pewnych stanowisk, niż inni. W pracy wymagającej skupienia, skrupulatności i analitycznego myślenia, najlepiej sprawdzą się introwertycy. Z kolei osoby z osobowością ekstrawertyczną, jak już wspominaliśmy, doskonale nadają się do pracy z ludźmi. Zarządzanie zasobami ludzkimi wymaga bardzo dużej otwartości i umiejętności przejmowania inicjatywy. Dodatkowo, w dziale HR bardzo często odnajdują się osoby empatyczne, które potrafią reagować i odpowiadać na potrzeby innych ludzi. Wrażliwość to bardzo szlachetna cecha, którą można wykorzystać właśnie w pracy HRowca.   

Kwalifikacje twarde a miękkie   

W pracy na wielu stanowiskach, ważne jest odpowiednia kombinacja i połączenie umiejętności twardych i miękkich. Czym one są? Kwalifikacje twarde to wiedza oraz praktyczne umiejętności, wynikające z nauki czy doświadczenia w pracy zawodowej. Miękkie kwalifikacje to z kolei niuanse, nieoczywiste umiejętności, na które składa się charakter, typ osobowości i wiedza życiowa. W pracy HRowca o wiele ważniejsze są miękkie umiejętności, które pozwalają na skuteczne i łatwiejsze zarządzanie zasobami ludzkimi. Specjalne kursy, które pozwolą je rozwinąć znajdziesz na https://senseconsulting.pl/.

Fot.: Tim Gouw/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*