Jak rozliczać pracę w firmie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Prawidłowe rozliczanie czasu pracy wbrew pozorom wcale nie musi być problematyczne! Mimo że to zagadnienie często spędza młodym przedsiębiorcom sen z powiek, to rynek przewiduje wiele skutecznych rozwiązań. Jak więc rozliczać pracę w firmie? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

Podstawowe zagadnienia związane z czasem pracy

Aby prawidłowo zarządzać czasem pracy, zarówno swoim, jak i swoich pracowników, warto znać podstawowe zagadnienia związane z tym tematem. 

Czas pracy

Czas pracy to oczywiście nic innego, jak czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania obowiązków. 

Okres rozliczeniowy

Spore znaczenie w rozliczaniu czasu pracy ma okres rozliczeniowy. Jest to odcinek czasu w tygodniach lub miesiącach, na który planowane są konkretne zadania dla pracownika i po upływie którego następuje rozliczenie zatrudnionej osoby. 

Norma czasu pracy

Każdy przedsiębiorca powinien znać również normy czasu praca. Taka norma to maksymalna liczba godzin, którą pracownik może przepracować w ciągu doby lub w ciągu tygodnia. Obecnie jest to 8 godzin dziennie, czyli 40 godzin tygodniowo od poniedziałku do piątku. Należy przy tym pamiętać, że w przypadku nadgodzin, czas pracy w tygodniu nie może przekroczyć 48 godzin. Ta norma czasu pracy dotyczy każdego pracownika pracującego w normowanym/podstawowym trybie pracy i zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. 

Ewidencja czasu pracy

Jako pracodawca możesz zdecydować się także na różnego rodzaju rozwiązania pozwalające na skuteczniejszą ewidencję czasu pracy. Nie jest to konieczne w przypadku pracowników etatowych, jednak może znacznie usprawnić działanie Twojej firmy. 

Jeśli natomiast Twoi pracownicy pracują w zadaniowym trybie pracy, otrzymują ryczałt za godziny nadliczbowe lub pracę w porach nocnych czy też pracują w weekendy, to ewidencja czasu pracy jest obowiązkowa. Możesz wykorzystać do tego program do ewidencji, który znajdziesz na stronie https://www.wano.pl/System-rejestracji-czasu-pracy.html. Taki system rejestracji czasu pracy to ogromne ułatwienie, jeśli chodzi o efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem. 

Ciekawym rozwiązaniem są także bardziej wyspecjalizowane oprogramowania, jak na przykład program do zarządzania klubem sportowym.

Delegacje

Na szczególną uwagę w temacie ewidencji czasu pracy oraz rozliczania go zasługuje rozliczenie delegacji. Jak to zrobić dobrze? Warto przede wszystkim postawić na sprawdzone oprogramowanie, które pomoże Ci na dokładne rozliczenie każdego pracownika w delegacji. Należy przy tym pamiętać, że podczas wyjazdów służbowych pracownikom przysługuje tak zwana dieta – w przypadku delegacji krajowej pełna dieta wynosi 45 złotych za dobę. 

Fot.: Vojtech Okenka/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*