Nagradzanie pracowników za ich pracę i osiągnięcia to jedna z bardzo ważnych składowych systemu motywacyjnego, dzięki której Twój zespół będzie działał efektywniej i wydajniej. Jak więc umiejętnie nagradzać pracowników za ich trud?
Zachęta niespodzianka. Nagła premia lub wdzięczność będą miały znacznie większy efekt niż planowana nagroda. Efekt zaskoczenia w podziale wynagrodzenia zmotywuje pracownika do pracy na pełnych obrotach przez cały czas, a nie tylko pod koniec roku czy okresu sprawozdawczego.
Połączenie różnych rodzajów nagród. Na przykład: wręczając premię, możesz wyrazić wdzięczność pracownikowi. Nagroda poprawi jego sytuację materialną, a wdzięczność podniesie jego status wśród kolegów. Połączenie czynników materialnych i niematerialnych jest najlepszą opcją dla właściwej motywacji.
Odpowiednia częstotliwość nagród. Ważne jest zachęcanie pracowników zgodnie z wynikami ich pracy. Jeśli pracownik stara się, wykonuje pracę wydajnie i przed terminem, lepiej nagradzać go częściej. To da mu motywację do dalszej efektywnej pracy i znacznie zwiększy jego produktywność.
Nagradzanie w odpowiednim czasie. Pracownik musi zostać nagrodzony krótko po tym, jak osiągnął wyjątkowe wyniki czy przyczynił się do sukcesu projektu. Im mniejsza luka czasowa między osiągnięciem a nagrodą, tym lepiej, a długie oczekiwanie na uznanie ostudza zapał.
Nagroda publiczna. Wynagrodzenie pracownika w uroczystej atmosferze, w obecności współpracowników i przełożonych, da dużo większy efekt niż nagradzanie sam na sam. Dla wielu osób publiczne uznanie sukcesu jest nawet ważniejsze niż zachęty finansowe.
Uczciwe i sprawiedliwe nagradzanie. Nieproporcjonalnie wysoka premia czy nagroda dla kierownika działu lub lidera zespołu, który nie zrobił wiele, a mniejsza dla zasłużonych pracowników zniechęci tych ostatnich do jakiejkolwiek pracy i może zepsuć atmosferę w firmie.
Kreatywne podejście do nagród. Podarowanie nietuzinkowego prezentu, zachęcenie w niestandardowym otoczeniu i inne kreatywne pomysły na motywację spotkają się z pozytywnym odbiorem wśród pracowników.
Nagroda za wysiłek nie zawsze musi być finansowa czy nawet materialna – ostatnie badania wyraźnie pokazują, że równie ważne są czynniki psychologiczno-społeczne, czyli publiczna pochwała, wyrażenie uznania czy komplement. Z drugiej strony wysokie wynagrodzenie za pracę nie jest równoznaczne z nagradzaniem wysiłku czy wyjątkowych wyników. Oznacza to, że jeśli pracodawca w żaden sposób nie wyraża wdzięczności i uznania dla zespołu, to nawet wysokie zarobki z czasem mogą przestać być wystarczającą motywacją.
Oto kilka pomysłów, jak można nagrodzić wysiłek pracownika:
Dobrym sposobem nagrodzenia zespołu jest także zorganizowanie wspólnego czasu razem. Wpłynie to pozytywnie na pracę zespołową i wewnętrzny mikroklimat.
Nie jest to skończona lista, ponieważ nie ma uniwersalnego sposobu na nagradzanie kogokolwiek. Wszystko zależy od specyfiki zawodu, możliwości firmy i potrzeb jej pracowników.
Zdj. główne: Afif Kusuma/unsplash.com