Integracja – sposób na zgranie zespołu

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Każdemu dobremu szefowi zależy na tym, żeby jego zespół był ze sobą w dobrych relacjach. Im lepiej dogadują się ze sobą Twoi pracownicy, tym lepsza atmosfera w firmie – im lepsza atmosfera w firmie, tym lepsze wyniki. Tylko jak właściwie zintegrować swój zespół? I czy da się to zrobić zdalnie?

Szkoła survivalu

Wspólna lekcja przetrwania w dziczy zbliży do siebie nie jeden zespół. Trudne warunki pozwolą na naturalne wykształcenie się więzi między pracownikami, często w dużo krótszym czasie, niż miałoby to miejsce przy tradycyjnej imprezie integracyjnej. Kto wie, czy niektóre z lekcji survivalu nie przydadzą się także w codziennej pracy? W końcu kontakt z klientem nierzadko stawia przed Twoim zespołem nawet większe wyzwania od tych, jakie kiedykolwiek mogłyby go spotkać na łonie dzikiej natury.

Przed takim wyjazdem warto się jednak odpowiednio przygotować. Oczywiście, przede wszystkim musisz znaleźć wykwalifikowanego instruktora, który zaopiekuje się Twoimi pracownikami na czas wyjazdu. Równie istotne jest także wyposażenie, ponieważ dobry sprzęt survivalowy znacząco zwiększa komfort takiej wyprawy. I właśnie dlatego warto zajrzeć do sklepów wyspecjalizowanych w tym temacie, takich jak Militarjach. Znajdziesz tam niezbędniki turystyczne, latarki, noże i niezastąpioną bransoletkę paracord (która po wyjeździe będzie stanowiła świetną pamiątkę z pracowniczej integracji).

Integracja dla całej rodziny

Organizując spotkanie integracyjne dla pracowników Twojej firmy, warto pomyśleć także o ich rodzinach. Pokażesz w ten sposób, że faktycznie zależy Ci na Twoim zespole, a nie tylko ich wynikach. Jeśli postawisz na takie rozwiązanie, pamiętaj o zadbaniu o to, żeby taki event był interesujący nie tylko dla dorosłych, ale także dla najmłodszych uczestników imprezy. Niezależnie, czy zdecydujesz się na ognisko, zawody sportowe czy koncert, zatrudnij animatora, który zatroszczy się o zorganizowanie czasu maluchom. Ciekawym pomysłem, który doceni niemal każde dziecko, będzie wynajęcie dmuchanego placu zabaw czy maszyny do waty cukrowej.

Festyn rodzinny
(fot. SolStock / E+ / Getty Images)

Zdrowa rywalizacja

Praca zespołowa to szybka droga do sprawnej integracji Twoich pracowników, dlatego interesującym, grupowym przedsięwzięciem będą takie eventy sportowe jak paintball czy laser tag. Przewagą laser tagu nad paintballem jest fakt, że gra jest bezbolesna i dzięki temu mogą w niej brać udział także dzieci. Kiedy robi się ciepło, ciekawszą opcją może być jednak paintball z racji tego, że wiele firm oferuje rywalizację na świeżym powietrzu. Niemniej, oba rozwiązania wymagają od graczy strategicznego myślenia i nieprzeciętnej taktyki, co bez wątpienia znajdzie swoje odzwierciedlenie w codziennej pracy Twojego zespołu.

Pomaganie zbliża

Wolontariat pracowniczy to wyjątkowe podejście do tematu integracji. Nie da się ukryć, że to rozwiązanie często wymaga poświęcenia większej ilości czasu i wysiłku niż tradycyjne imprezy integracyjne. Mimo wszystko, jeśli czujesz, że wspólne działanie na rzecz innych to coś, co zbliży Twój zespół, warto spróbować tej formy grupowego spędzania czasu. Szczególnie że wiąże się ona z niepowtarzalnymi korzyściami, których nie osiągniesz przy innych eventach pracowniczych. Wolontariat pozwala poczuć dumę z tego, co reprezentuje sobą firma, nadaje głębszy sens wspólnej pracy i daje niewysłowioną wręcz satysfakcję. Szukając inspiracji, warto zapoznać się z działaniem miejscowych fundacji i instytucji, którym może przydać się dodatkowa para rąk do pomocy.

Wolontariat w schronisku
(fot. Camille Tokerud / Stone / Getty Images)

Integracja w wersji online

To, że nie spotykacie się na co dzień w biurze, nie musi oznaczać, że nie możecie się lepiej poznać. Integracja w wersji zdalnej ma sens, bo pozwala poczuć się częścią zespołu. W dodatku stanowi miłą odskocznię od codziennej pracy sam na sam z komputerem. Często wystarczy wspólna gra na platformie internetowej, która umożliwia wspólną zabawę. Jeśli jednak masz ochotę na coś bardziej niepowtarzalnego, zdecyduj się na wirtualny escape room.

Zdjęcie główne artykułu: fot. Morsa Images / DigitalVision / Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*