Gdzie szukać osób do sezonowej pracy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przerwa wakacyjna, ferie, wolne weekendy, a może okres przejściowy? Trochę wolnego czasu to świetna okazja na podjęcie pracy sezonowej. Kto i dlaczego decyduje się na jej podjęcie? 

Czym jest praca sezonowa? 

Gdy widzimy ogłoszenie o pracy sezonowej, najczęściej do głowy przychodzą nam skojarzenia z pracą w wakacje, przy zbieraniu owoców czy warzyw. Według definicji, praca sezonowa związana jest z danym okresem w roku np. wykonywana późną wiosną bądź wczesną jesienią. Jednak określenie „praca sezonowa” używane jest potocznie także do określenia ogółu prac dorywczych oraz krótkotrwałych.

Istnieje wiele rodzajów prac sezonowych. Do prac podejmowanych w sezonie wakacyjnym należą: praca w hotelach, bycie animatorem na obozach dla dzieci i młodzieży, praca w gastronomii (ogródki piwne bądź bary na plaży) oraz praca na statkach wycieczkowych czy przy zbiorach owoców i warzyw. Innymi rodzajami pracy sezonowej są np. prace na magazynach, na budowie czy w fabrykach.

Kto najczęściej decyduje się na pracę sezonową?

Praca sezonowa wykonywana jest przez określony czas np. wakacje czy ferie. Z tego też powodu stanowi ona idealną możliwość zarobku dla uczniów oraz studentów. Dysponujący wolnym czasem uczniowie (od 15. roku życia) chętnie decydują się na podjęcie pracy sezonowej w kraju. Studenci natomiast poszukują także pracy za granicą, np. przy zbiorach lub na magazynach.

Osoby dorosłe posiadające pracę etatową, rzadziej decydują się na podejmowanie pracy sezonowej, choć oczywiście takie sytuacje także mają miejsce – szczególnie w przypadku, gdy zaistnieje potrzeba posiadania dodatkowych pieniędzy. 

Gdzie wstawiać oferty pracy sezonowej?

Szukając pracowników do pracy sezonowej, należy wziąć pod uwagę, do kogo skierowana jest dana oferta pracy. Od tego bowiem zależne będzie, gdzie najlepiej będzie umieścić ogłoszenie o pracę, by spotkało się ono z jak największym zainteresowaniem.

Praca sezonowa wakacyjna najczęściej kierowana będzie do uczniów oraz studentów, którzy dzięki dużej dyspozycyjności w okresie letnim będą chętni na podjęcie aktywności zawodowej. Ogłoszenia skierowane do młodej grupy odbiorców najprawdopodobniej najlepiej będzie umieścić w internecie. Gdzie dokładnie? Dużą popularnością cieszą się grupy na Facebooku zrzeszające pracodawców oraz osoby poszukujące zatrudnienia.

Grupy na Facebooku miejscem na pozyskanie młodego pracownika

Grupy na Facebooku tworzone z myślą o poszukiwaniu oraz oferowaniu pracy stanowią obecnie atrakcyjne miejsce zarówno dla osób poszukujących pracy, jak i poszukujących odpowiedniego pracownika. Aby zamieścić ogłoszenie o pracę w takiej grupie, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę Facebooka hasło: „Praca sezonowa”, „praca dla studenta” itd. Następnie należy dołączyć do grupy i napisać ogłoszenie o pracę. Osoby zainteresowane ofertą najpewniej skomentują dodany post, bądź napiszą wiadomość prywatną z załączonym CV. 

Portale do oferowania oraz poszukiwania pracy

Facebookowe grupy to oczywiście nie jedyny sposób na pozyskanie pracownika sezonowego. Świetnym miejscem będą także portale oferujące możliwość dodawania ogłoszeń. Do takich należą np. olx.pl czy pracuj.pl. Portale tego typu nie tylko umożliwiają dodawanie ogłoszeń o pracy sezonowej, lecz także często pozwalają na utworzenie profilu kandydata oraz na automatyczne załączenie CV i listu motywacyjnego, co jest w stanie znacznie skrócić cały proces rekrutacji.

Zdj. główne: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*