Czy warto zacząć pracę od stażu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Studenci często decydują się na rozpoczęcie budowania kariery zawodowej od stażu. To świetne rozwiązanie, aby zweryfikować swoje plany zawodowe i zdobyć nowe umiejętności. Należy także podkreślić, że staż może być szansą na późniejsze otrzymanie umowy o pracę – wiele firm zatrzymuje swoich stażystów, oferując im współpracę na atrakcyjnych warunkach.

Okazja do zweryfikowania planów zawodowych

Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w swojej branży, to tak naprawdę nie masz pewności czy to sektor dla Ciebie i czy odnajdziesz się w takiej pracy. Dlatego też staż pozwoli Ci zweryfikować plany zawodowe i sprawdzić, jak odnajdujesz się w danym zawodzie. Może być też tak, że Twoje dotychczasowe wyobrażenia będą znacznie odbiegać od rzeczywistości. Staż zatem pozwoli Ci lepiej poznać dane miejsce i zweryfikować, czy to branża dla Ciebie!

Szansa na wypracowanie nowych umiejętności

Dla wielu studentów staż to tak naprawdę pierwsza forma aktywności zawodowej. Jest okazją nie tylko do sprawdzenia w praktyce swoich kompetencji, ale także do nabycia umiejętności miękkich. Przykładowo, możliwość realizowania obowiązków zawodowych w większym zespole pozwala wypracować zdolności komunikacyjne oraz umiejętność pracy w grupie. Wielu młodych ludzi właśnie na stażu uczy się efektywnego planowania oraz realizacji obowiązków pod wpływem stresu.

Interesuje Cię praca IT w Katowicach? Sprawdź najnowsze propozycje stażu w renomowanych firmach!

Korzyści finansowe

Studenci często decydują się na zawarcie umowy o bezpłatny staż, kierując się korzyściami pozapłacowymi. Warto jednak podkreślić, że w wielu firmach możesz liczyć na otrzymanie wynagrodzenia. Oczywiście nie należy kierować się względami finansowymi, ale nie da się ukryć, że wypłata będzie dla Ciebie dodatkowym źródłem satysfakcji.

Możliwość otrzymania umowy o pracę

Wiele firm zatrudnia studentów na staż, a po jego ukończeniu oferuje im umowę o pracę na korzystnych warunkach. W tym wypadku staż poniekąd pełni funkcję okresu próbnego, podczas którego pracodawca może zweryfikować, jak dana osoba sprawdza się na powierzonym jej stanowisku. Najlepiej zatem odbyć go w firmie, z którą wiążemy swoją zawodową przyszłość.

Szukasz oferty pracy na staż? Zapoznaj się online z najnowszymi ogłoszeniami!

Kluczowy punkt w Twoim CV

Jak zdobyć swoją pierwszą pracę, jeśli nie możesz pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym? Mocnym punktem Twojego CV będzie informacja o odbytym stażu! Będzie to dowód dla pracodawcy, że miałeś okazję poznać swój zawód w praktyce, dzięki czemu szybciej odnajdziesz się na swoim stanowisku. Jeśli zdecydowałeś się na staż w firmie o dobrej renomie, Twoja kandydatura z pewnością przyciągnie uwagę rekrutera.

Nauka zawodu pod okiem najlepszych specjalistów

Staż jest znakomitą okazją do rozwijania swoich umiejętności pod okiem osób, które mogą pochwalić się dużym doświadczeniem w branży. Pozwala on także na zawarcie pierwszych kontaktów biznesowych. Podczas stażu masz szansę przyjrzeć się pracy najlepszych fachowców, którzy staną się dla Ciebie inspiracją. To także okazja do znalezienia swojego mentora.

Podsumowanie

Zdecyduj się na staż, aby zdobyć swoje pierwsze doświadczenie zawodowe. Postaraj się maksymalnie go wykorzystać, szlifując swoje umiejętności i talenty. Podczas stażu często zadawaj pytania dotyczące swojej branży, co pozwoli Ci poznać ją jak najlepiej. Pamiętaj, aby już podczas studiów szukać dla siebie intratnej propozycji programu stażowego. Możesz skorzystać z pomocy uczelni lub samemu przeszukiwać ogłoszenia online.Zastanawiasz się jak obliczyć koszt wyjazdu służbowego? Skorzystaj z kalkulatora krajowej podróży służbowej dostępnego na Pracuj.pl!

Zdjęcie: materiał Partnera.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*