Artykuł sponsorowany
Integracja pracowników poprawia atmosferę w miejscu pracy, a ta sprzyja ich wydajności i podnosi poziom motywacji. Wspólne wycieczki zacieśniają więzi i budują relacje. Jak w profesjonalny sposób zorganizować wyjazd integracyjny i jakie są jego zalety?
Życzliwa atmosfera i przyjazne relacje pomiędzy pracownikami działają na nich motywująco i przyczyniają się do wzrostu zaangażowania w wykonywanie powierzanych im obowiązków. Co więcej, dobry kontakt na stopie prywatnej niejednokrotnie przekłada się na stosunki zawodowe. To zaś usprawnia komunikację wśród zatrudnionej kadry i sprawia, że zadania grupowe wykonywane są efektywniej, a wyznaczane zespołowi cele realizowane są w krótszym czasie. Nie bez znaczenia jest również fakt, że dbanie o dobre samopoczucie pracowników korzystnie wpływa na wizerunek firmy jako pracodawcy. Jednym ze sprawdzonych sposobów na wzmocnienie więzi pomiędzy zatrudnionymi osobami jest organizacja wyjazdów integracyjnych. Wycieczki firmowe mogą stać się także formą nagrody i docenienia ich pracowitości. Jak powinny wyglądać wspólne wyjazdy, by dla wszystkich były satysfakcjonujące i przynosiły zamierzone efekty?
Wycieczka firmowa ma szansę stać się motywacją dla pracowników – pod warunkiem jednak, że jej program będzie dobrze przemyślany. Ważne by organizacja wyjazdów integracyjnych obejmowała zarówno możliwość wspólnej zabawy, jak i czas wolny, który ich uczestnicy będą mogli zagospodarować w dowolny sposób. Część wyjazdu można także poświęcić na podnoszenie ich wiedzy i umiejętności. To doskonały moment m.in. na szkolenie z komunikacji, planowania czy zarządzania czasem. Niemniej jednak kursy wcale nie muszą być powiązane z kompetencjami niezbędnymi w pracy. Główną atrakcją wycieczki mogą być choćby warsztaty kulinarne czy baristyczne.
Budowanie relacji pomiędzy pracownikami podczas wycieczek firmowych polega na dostarczaniu im wspólnych przeżyć. Jedynym z pomysłów, który pomoże zespolić grupę, jest nadanie wycieczce motywu przewodniego. Może być on związany z miejscem wyjazdu lub na przykład z branżą, w której działa firma czy zainteresowaniami uczestników. Poza tym warto, by w planie wycieczki pojawiła się główna atrakcja, którą pracownicy będą mogli wspominać na długo po powrocie. Latem może być to paintball, spływ pontonowy, podróż koleją linową albo wspólne wyjście w góry. Zimą – zawody narciarskie czy kolacja w wyjątkowym miejscu. Oczywiście nie może też zabraknąć czasu na wspólny relaks.
Wycieczka firmowa to inwestycja w pracowników. Aby jednak skutkowała samymi pozytywnymi wrażeniami, lepszym samopoczuciem i dobrymi relacjami wśród jej uczestników, warto dopracować ją w każdym calu. Właśnie z tego powodu znaczna część pracodawców decyduje się na powierzenie organizacji wyjazdów integracyjnych wyspecjalizowanym w tym zakresie firmom czy biurom podróży.
Zdjęcie główne: elements.envato.com / Rawpixel
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.