Znajomość języka obcego otwiera przed człowiekiem wiele możliwości w życiu prywatnym i zawodowym. Choć nie jest to gwarancja sukcesu, z pewnością stanowi jedną z jego ważnych składowych.
W Polsce wciąż rośnie liczba firm międzynarodowych, w których środowiska pracy i zespoły są wielokulturowe, a głównym językiem komunikacji jest angielski. To już praktycznie norma na rynku pracy, a każdy kolejny język tylko wzmacnia wartość pracownika, szczególnie w niektórych branżach.
Znajomość języków obcych, najlepiej kilku, to nowe i szersze perspektywy zatrudnienia oraz rozwoju zawodowego:
Przy tym nie zawsze wymagana jest płynna znajomość języka obcego, czasami wystarczy poziom komunikatywny, a wielu pracodawców oferuje dofinansowania na kursy językowe dla swoich pracowników, traktując to jak inwestycję w przyszłego specjalistę.
Język angielski nie jest już modnym trendem, ale koniecznym minimum w każdym CV. Jednak na nim nie kończy się lista języków, które warto znać na polskim rynku pracy. Z oczywistych powodów na drugim miejscu plasuje się język niemiecki. Wzrasta także zainteresowanie na specjalistów z językiem rosyjskim, ukraińskim i chińskim.
Wybór języka w karierze zawodowej powinien być podyktowany także takimi względami jak kraj, w którym chcemy pracować, oraz branża, która nas interesuje. Niemiecki często wymagany jest w logistyce i transporcie, ukraiński lub rosyjski w HR i branży budowlanej, angielski jest z kolei obowiązkowy w obsłudze klienta czy IT.
Co więcej, wybór niszowego języka jak arabski, japoński czy litewski może okazać się nawet bardziej opłacalny.
Raport TNS pokazuje, że znajomością jednego języka obcego może pochwalić się 45% osób, dwóch – około 19%, a więcej – niecałe 3%. Jednak nadal prawie 33% Polaków zna jedynie swój język ojczysty.
Polacy znają najczęściej angielski lub niemiecki w stopniu podstawowym i dobrym. Oczywiście wiodą one prym wśród osób młodych, natomiast starsi częściej posługują się w różnym stopniu rosyjskim. A jeszcze dwie dekady temu takich ludzi było w Polsce więcej niż tych znających angielski. Co ciekawe, Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce krajów z najlepszą znajomością angielskiego (ranking Europe Language Jobs z 2016 roku), zajmując 9. miejsce.
Mniejszą popularnością w naszym kraju cieszą się francuski, włoski i hiszpański, choć widać tendencję wzrostową i coraz więcej osób decyduje się na naukę jednego z nich. Rośnie także zainteresowanie językami skandynawskimi.
Czasami angielski w CV nie wystarczy, a od kandydatów na konkretne stanowisko wymaga się znajomości co najmniej dwóch języków. Jeśli więc planujesz zbudować naprawdę poważną karierę, warto pomyśleć nad kursem językowym.
Przeczytaj też: https://teamowi.pl/rozmowa-o-prace/rozmowa-rekrutacyjna-w-it-badz-szczery-i-przeczytaj-ogloszenie-3-razy/
Zdjęcie główne: Gustavo Fring/pexels.com