O trudnych pytaniach na rozmowie kwalifikacyjnej

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rozmowa kwalifikacyjna zawsze wiąże się ze stresem. To najważniejszy moment całego procesu rekrutacji. Często zastanawiamy się jak właściwie przygotować się do takiej rozmowy, aby jak najlepiej wypaść i otrzymać pracę na stanowisko, na które aplikujemy.

Do rozmowy kwalifikacyjnej warto podejść ze spokojem, chociaż często jest to niewykonalne. Jak przyznają rekruterzy – 9 na 10 kandydatów odpada na rozmowie kwalifikacyjnej, ponieważ nie są w stanie umiejętnie odpowiedzieć nawet na najbardziej typowe pytania. Jak zatem przygotować się do takiej rozmowy? Jakie pytania mogą nas zaskoczyć?

Dlaczego chcesz zmienić pracę?

Co odpowiedzieć kiedy usłyszymy takie pytanie? Pracodawca szuka pracownika, który lubi swoją pracę, angażuje się w nią i chce się rozwijać w tym kierunku. Na takie pytanie warto odpowiedzieć, że chcemy się rozwijać i uczyć nowych rzeczy. Potrzeba awansu rozwija, dlatego szukamy nowej pracy. Czego unikać? Mówienia o powodach odejścia z poprzedniej pracy, o konfliktach z pracodawcą i narzekania na niego. Skupienie się tylko na pozytywach da dobry obraz naszej osoby.

Co Cię motywuje do pracy?

To pytanie pada coraz częściej podczas rozmowy o pracę. Zatrudnienie nowego pracownika musi opłacać się pracodawcy, dlatego tak istotne jest podkreślenie chęci ciągłego rozwoju zawodowego. Tutaj w odpowiedzi warto podkreślić, że motywują nas trudne, a jednocześnie kreatywne zadania. Jednocześnie motywuje nas sukces realizowanego projektu. Czy można mówić, że do pracy motywuje nas otrzymane wynagrodzenie? Owszem. Odpowiednie wynagrodzenie jest bardzo istotne, dlatego można w tym momencie podkreślić, że to z kolei pozwala nam czuć się bezpiecznie i realizować swoje pasje, czy też podróżować. Subtelne podkreślenie, że wynagrodzenie jest dla nas ważne to naprawdę dobry zabieg. Wpłynie na późniejsze łatwiejsze negocjowanie stawki, jeśli otrzymamy to stanowisko.

źródło: pexels.com

W ilu procesach rekrutacyjnych bierzesz udział?

To pytanie dość podchwytliwe, jednak też możemy je usłyszeć na rozmowie o pracę. Czy naprawdę interesuje to naszego potencjalnego pracodawcę? Tak naprawdę rekruter zadaje to pytanie, aby dowiedzieć się jakiego typu stanowiska poszukujemy. Warto tutaj szczerze odpowiedzieć. Pokazanie, że szukanie pracy jest dla nas ważne i mamy pomysł na siebie, który konsekwentnie realizujemy.

Czego oczekujesz od swojego nowego pracodawcy?

To pytanie pada często, ponieważ rekruterzy chcą sprawdzić co wiemy o firmie i jak wygląda specyfika pracy w niej. Dobrze jest znać podstawowe zagadnienia związane z firmą, do której przychodzimy na rozmowę. Tutaj warto odpowiedzieć, że oczekujemy długofalowej współpracy, a także chęci wspólnego rozwoju i wielu ciekawych, kreatywnych projektów. Można również podkreślić, że wiemy, iż pracodawca inwestuje w szkolenia i kursy pracowników i chcielibyśmy być ich częścią. Dodatkowo można dodać, że chcemy wpłynąć na rozwój firmy i wspólnie z innymi budować renomę firmy.

A co w przypadku tzw. nielegalnych pytań, na przykład o planowanie założenia rodziny, zajściu w ciążę? Według Kodeksu Pracy pracodawca może zażądać podanie innych danych osobowych niż PESEL, wykształcenie, dane kontaktowe i przebieg kariery zawodowej. Jednak dodatkowe dane mogą być udostępnione po wcześniejszej zgodzie kandydata. Jak wskazuje Kodeks – nie mogą one dotyczyć spraw osobistych, które nie są związane z kwalifikacjami. Za takie pytania uznaje się te o plany osobiste, stan rodziny, poglądy polityczne, nałogi, dotyczące religii. Co więc zrobić kiedy na rozmowie kwalifikacyjnej pada pytanie np. o planowaniu potomstwa? W tej sytuacji możemy delikatnie odmówić udzielenia odpowiedzi, powołując się na wspomniany Kodeks Pracy, co w konsekwencji nie powinno negatywnie wpłynąć na decyzję o zatrudnieniu. Jak jeszcze można wybrnąć z odpowiedzi na to pytanie? Zapewnić rekrutera, że doskonale potrafimy oddzielić życie zawodowe od prywatnego lub zapytać na ile jest to istotne do aplikowania na dane stanowisko. Prawo pracy zakazuje wszelkich form dyskryminacji, a proces rekrutacji powinien przebiegać w sposób obiektywny.

źródło zdjęcia głównego: pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*