Niektórzy myślą, że wszystko, co robi scrum master — to tworzenie spotkań w kalendarzu. A czym faktycznie się zajmuje?
Metodologia Scrum pojawiła się ponad dwadzieścia lat temu jako skuteczna metoda zwiększania produktywności w rozwoju oprogramowania. Opracował ją Jeff Sutherland – amerykański programista i przedsiębiorca. Zyskując popularność w branży IT, Scrum szybko zdobył uznanie w innych obszarach działalności.
Istotą Scrum jest podzielenie pracy nad produktem na krótkie odcinki, tzw. sprinty, pod koniec których należy przeprowadzić ekspresową ocenę i wprowadzić korekty. Im krótszy sprint, tym bardziej dynamiczny i elastyczny proces rozwoju. Podczas każdego sprintu tworzony jest produkt lub usługa, którą można zademonstrować klientowi.
W rezultacie wydajność jest wielokrotnie poprawiana, a koszty są niższe. Kluczowe zasady tej metody:
Scrum określa nowe role w całym procesie tworzenia produktu, dzieląc jego uczestników na zespół, właściciela produktu i scrum mastera.
Scrum master pomaga zespołowi dostosować się do wartości i zasad elastycznego podejścia oraz skutecznie dostarczać produkt. Według Scrum Guide: „jest odpowiedzialny za promowanie i wspieranie Scrum zgodnie ze Scrum Guide… pomaga wszystkim zrozumieć teorię, praktykę, zasady i wartości Scrum”.
W idealnym przypadku zespół sam zarządza procesem rozwoju, a scrum master nie jest potrzebny przez cały czas. „Master” w nazwie sugeruje, że taki pracownik uczy zespół pracy nad Scrumem i pozwala mu swobodnie działać. W praktyce większość zespołów nie może obejść się bez ciągłej pomocy scrum mastera.
Scrum master jest definiowany jako „przywódca służebny” (org. leader-servant). Oznacza to, że potrafi przewodzić ludziom, ale również służyć im i pomagać. Jego obowiązki można podzielić na trzy grupy.
Jest głównym orędownikiem wartości Scrum i to jest jego główny obowiązek. Wszystkie jego działania powinny pomagać pracownikom zrozumieć zasady tej metody i skuteczniej pracować. Scrum master:
Scrum master ma na celu zbudowanie samodzielnego zespołu i zapewnienie samoorganizacji jako kluczowej zasady funkcjonowania firmy na wszystkich poziomach.
Zdjęcie główne artykułu: fot. Bench Accounting, źródło: unsplash.com