Kilka powodów, dla których zechcesz zatrudnić introwertyka

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Badania pokazują, że introwertycy częściej niż ekstrawertycy posiadają cechy i umiejętności idealnego pracownika – kreatywność, rzetelność, komunikatywność, odporność na stres.

Obraz introwertyków w świadomości społecznej zbudowany jest na wielu stereotypach i mitach, które sprawiają, że są oni postrzegani jako zamknięci, wycofani i nieśmiali samotnicy. W rzeczywistości osoby introwertyczne mają cechy nie tylko czyniące z nich doskonałych pracowników, ale też liderów.

Mity o introwertykach

Introwertycy nie są samotnikami. Niekoniecznie cierpią też na fobie społeczne. Po prostu odzyskują energię w ciszy i spokoju, a nie w hałaśliwym towarzystwie, co nie oznacza, że nie lubią spędzać czasu z przyjaciółmi. Lubią mówić, choć rzadziej i na pewno lepiej czują się w rozmowach jeden na jednego niż w grupowych. To, co otoczenie uważa za wycofanie i izolowanie się, tak naprawdę wynika z głębokiej analizy i świadomości własnych procesów psychicznych i emocjonalnych. Co więcej, introwertycy uwielbiają pozostawać z boku, by obserwować ludzi i zachodzące między nimi procesy. Nie oznacza to, że kogoś się boją lub osądzają.

Kobieta ukrywająca twarz w dłoniach
(fot. Ivan Aleksic / Unsplash)

Introwertycy w pracy

Są dobrymi słuchaczami

Jedną z mocnych stron introwertyka jest wrodzona umiejętność słuchania. Z reguły o wiele częściej myślą nad tym, co mówią, a także wykorzystują odpowiedzi swoich rozmówców, aby wpłynąć na ich opinie. Naukowcy wykazali, że introwertycy są bardziej konkretni, dokładni w wypowiedziach i opisach. Potrzebują więcej czasu na sformułowanie myśli, ale kiedy mówią, ich frazy są dobrze ustrukturyzowane i znaczące.

Dzięki umiejętności słuchania introwertycy są znacznie lepsi w przyswajaniu wiedzy i mogą ją wykorzystać w rozwoju kariery. To bardzo odróżnia ich od ekstrawertyków, którzy używają profesjonalnych rozmów do autopromocji i rzadko słuchają, czego oczekuje się od nich w rzeczywistości.

Umiejętność słuchania pomaga zdobyć zaufanie i szacunek w miejscu pracy. Z tego powodu nawet najbardziej charyzmatyczni przywódcy ekstrawertyczni mają tendencję do zatrudniania introwertyków na stanowiska kierownicze, ponieważ można im ufać, uważnie słuchają instrukcji i wykonują je przy minimalnym wysiłku.

Mogą być dobrymi liderami

Introwertycy brak charyzmy nadrabiają otwartością na nowe strategie i innowacyjne pomysły oraz rozważnym podejściem do pracowników. To ostatnie jest szczególnie ważne, ponieważ ekstrawertycy bywają z natury agresywni w walce o awans, co może wywołać pojawienie się konfliktów z innymi pracownikami. Przełożony musi pokazać swoją neutralność i troskliwość w miejscu pracy, a także umiejętnie unikać wszelkich konfliktów i współzawodnictwa.

Naukowcy podsumowali, że ekstrawertyczni liderzy są dość odporni na proaktywnych podwładnych, a introwertycy uważnie słuchają pracowników, dzięki czemu ludzie czują swoją wartość w zespole. To motywuje pracowników do cięższej pracy.

Choć w świecie biznesu panuje przekonanie, że introwertycy nie mogą być dobrymi liderami, to rzeczywistość pokazuje coś zupełnie innego. Wielu światowej sławy przywódców było introwertykami, np. Mahatma Gandhi, Thomas Jefferson czy Abraham Lincoln. Introwertyków znajdziemy także wśród największych przedsiębiorców XXI wieku, to np.: Bill Gates, Waren Buffett, Mark Zuckerberg.

Nieśmiała kobieta w żółtym swetrze
(fot. Roos Koole / Moment / Getty Images)

Są empatyczni

Zazwyczaj introwertycy wyróżniają się wyższym poziomem samoświadomości i są bardziej wrażliwi na potrzeby otaczających ich osób. Jest to niezwykła filozofia w miejscu pracy, w którym tak wielu ludzi zajmuje się osobistymi problemami i skupia na rozwoju własnej kariery. Dzięki temu doskonale odnajdują się w pracy zespołowej i szybko zyskują szacunek i zaufanie swoich współpracowników.

Wiedzą, jak zachować work-life balance

Zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym jest kluczowe dla produktywności introwertyków. Ponieważ regenerują siły w zaciszu domowym i bardzo cenią swoją prywatność, nie mają tendencji do zabierania pracy do domu, a powierzone im zadania starają się wykonywać w czasie swojej zmiany. Co więcej, nie pozwalają, by problemy osobiste wpływały na ich efektywność.

Budują trwałe relacje zawodowe

Żyjemy w czasach, w których technologia cyfrowa jest zaangażowana we wszystkie etapy życia osobistego i zawodowego. Chociaż ekstrawertykom pozwala to budować bardziej rozległe więzi z większą liczbą ludzi, to już introwertycy wolą głębsze relacje, które sprzyjają budowaniu zaufania i zrozumienia. Z reguły są one bardziej długoterminowe. Jest to przydatne w branży, w której bliższe relacje z klientem lub partnerem odgrywają bardzo ważną rolę.

Zrelaksowana kobieta na łonie natury
(fot. Radu Florin / Unsplash)

Są bardziej kreatywni i analityczni

Introwertyków cechuje większy przepływ krwi do płatów czołowych i wzgórza – obszarów mózgu zaangażowanych w przetwarzanie informacji i rozwiązywanie problemów. Daje im to możliwość efektywnej pracy w sytuacjach stresujących i kryzysowych. Dość często introwertycy są krytykowani za nadmierne analizowanie problemów, które może prowadzić do paraliżu działań. Jednak dzięki temu podejmują przemyślane i świadome decyzje – w odróżnieniu od ekstrawertyków, którzy w tych kwestiach są bardziej impulsywni

Autorefleksyjne i analityczne myślenie pozwala introwertykom przetwarzać informacje i wykonywać działania odpowiednie dla osobistego rozwoju. Co więcej, wykorzystują je do naprawiania własnych błędów i uczenia się na nich.

Jako osoby kreatywne są bardzo skupieni i lubią myśleć nieszablonowo. Często widzą wzorce i prawidłowości tam, gdzie inni ich nie dostrzegają, co pozwala im na wynajdywanie nietypowych i oryginalnych rozwiązań.

Jak widać, introwertycy mogą być dobrymi kandydatami na różne stanowiska. Ich naturalne talenty i cechy sprawiają, że sprawdzą się w pracy indywidualnej z klientem, w zespole projektowym, a także w roli liderów. Dlatego szukając pracownika do swojej firmy, zastanów się, czy zrównoważony introwertyk nie będzie lepszym wyborem niż energiczny ekstrawertyk.

Interesujesz się sytuacją na rynku pracy i procesem rekrutacji? Przeczytaj również o tym, czego od pracodawcy oczekuje pokolenie millenialsów.

Zdjęcie główne artykułu: fot. Westend61 / Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*