Jak stworzyć komfortowe miejsce pracy biurowej?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Ergonomia pracy biurowej to jeden z istotniejszych elementów BHP. W pracy spędza się ponad połowę dnia, dlatego warto zadbać o komfortowe warunki dla pracowników. 

Prawidłowe oświetlenie 

Wśród aspektów, na które należy zwrócić uwagę podczas urządzania przestrzeni biurowej, jest odpowiednie oświetlenie pomieszczenia. Wielogodzinna praca przy komputerze niekorzystnie wpływa na wzrok, dlatego ważne jest, by oświetlenie pomagało złagodzić efekty niebieskiego światła. Najlepszym rozwiązaniem jest maksymalne oświetlenie pokoju światłem słonecznym. Jeśli naturalne oświetlenie bywa zbyt intensywne, warto pomyśleć o montażu rolet lub żaluzji.  Niestety nie zawsze istnieje możliwość zamontowania okien w biurze. Właśnie w takim przypadku szczególnie istotne jest prawidłowe oświetlenie miejsca pracy biurowej. Lampy powinny być ustawione tak, aby refleksy odbijane od monitora nie raziły pracownika w oczy. Przyjmuje się, że natężenie światła z lampy sufitowej nie powinno przekraczać 550 lx. 

Wygodne meble biurowe 

Kolejnym elementem wpływającym na komfortowe miejsce pracy biurowej jest odpowiednie umeblowanie przestrzeni. Każdy z pracowników powinien mieć wyznaczone swoje stanowisko pracy, tak by czuł, że posiada własną przestrzeń w biurze. Według zasad ergonomii pracy przyjmuje się, że odległość między monitorami dwóch pracowników nie może być mniejsza niż pół metra. Istotne są również fotele biurowe. To właśnie od dopasowanego, ergonomicznego i wygodnego krzesła zależy komfort pracy osób zatrudnionych w  biurze. Standardowo najlepiej sprawdzają się fotele obrotowe, które pozwalają na komfortowe zmiany pozycji, ustawienie ich w idealnej odległości od biurka oraz monitora. Wygodne fotele powinny mieć możliwość regulowania wysokości oraz ruchome oparcie, tak aby dopasowywały się do ciała pracownika. Tego typu modele krzeseł oraz foteli można znaleźć w sklepach meblarskich czy na stronach internetowych sklepów zajmujących się wyposażeniem biur, takich jak https://officecadabra.pl/

Wyposażenie przestrzeni socjalnej 

Oprócz stanowiska pracy istotną częścią każdego biura jest przestrzeń socjalna. W przestrzeni tej powinna znaleźć się kuchnia oraz stoliki, przy których pracownicy będą mogli wygodnie zjeść posiłki czy napić się kawy. Coraz popularniejsze jest także tworzenie w biurach tak zwanych chill zone, czy miejsca, w których pracownicy mogą się zrelaksować 2 czasie przerwy i odejść na chwile od biurka. Zazwyczaj w tego typu miejscach umieszczane są wygodne pufy, telewizor, konsola do gry czy przyrządy do zabawy, takie jak stół do ping-ponga czy piłkarzyki. Przestrzeń ta to nie tylko doskonałe miejsce do relaksu, ale także świetna przestrzeń do budowania wzajemnych relacji ze współpracownikami oraz integracji biurowej. Rozwiązanie to sprawdza się szczególnie efektywnie w przypadku dużych biur, w których nie wszyscy pracownicy się znają z profesjonalnych relacji.

Fot.: Marek Levak/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*