Zarządzanie zespołem w sektorze IT. Nie jest łatwo!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Słaba kultura zarządzania stała się bardzo powszechnym problemem w branży IT. Według najnowszych badań dla 65% specjalistów jest to powód do zmiany pracy.

Kultura pracy jako główny powód wyboru pracodawcy

Szukając pracy, co trzeci specjalista IT wyszukuje informacje o kulturze firmy. Z raportu portalu No Fluff Jobs wynika, że dla 59% pracowników IT liczy się bardziej kultura i warunki pracy, niż współpraca z bezpośrednim przełożonym.

Powszechną praktyką jest to, że firmy sprawdzą culture fit kandydatów. Decydują na tej podstawie, czy będą oni pasowali do zespołu. Taka decyzja powinna być obustronna. Kandydat również powinien mieć możliwość zdecydowania, czy pasuje do zespołu.

Kultura zarządzania – ważna rola managera

Coraz powszechniejszym zjawiskiem w IT jest mikrozarządzanie, czyli zbytnia dbałość managera o szczegóły i brak możliwości podjęcia decyzji przez osobę, której ona dotyczy. Z badań przeprowadzanych przez portal No Fluff Jobs wynika, że co 3 osoba pracująca w IT tego doświadcza. Dla ponad 65% pracowników zjawisko to jest powodem do zmiany pracy. Aż 21% pracowników IT skarży się, że ich decyzyjność nie jest respektowana w zespole, a decyzyjność 39% pracowników w IT nie jest respektowana przez kadrę zarządzającą.

Z badań przeprowadzonych przez portal wynika, że 56% obecnych team liderów w branży IT pochodzi z rekrutacji wewnętrznych. Nie przeszli oni szkolenia z zarządzania zespołem. Aż 40% z 56% awansowanych pracowników nie jest w stanie określić, czy są zadowoleni z awansu.

Specjalistka od HR Katarzyna Andrzejewska uważa, że problem z zarządzaniem zespołem po awansie w IT jest trudny. Kiedy kolega staje się szefem, to bardzo ważne jest właściwe zarządzanie i umacnianie swojej pozycji w zespole. Awans w IT jest przejściem na wyższy poziom zaawansowania. Dlatego jest podział na junior, midi i senior. Dla tego ostatniego kwestia awansu jest bardzo trudna. Nie każdy ma predyspozycje do bycia dobrym szefem.

Z przeprowadzonych badań wynika, że 50% pracowników IT ma poczucie, że nie ma wpływu na to, co dzieje się w firmie. A kolejne 50% z tych pracowników nie czuje się w żaden sposób związany z firmą. Niemal tyle samo pracowników IT stwierdziło, że styl zarządzania firmą jest nieodpowiedni. Ten problem najbardziej doskwiera osobom na poziomie midi i senior. Takie osoby najczęściej mają kilkuletni staż w jednej firmie. Dzięki temu mogą wyciągać wnioski o organizacji pracy.

Obecni specjaliści IT bardziej niż przed pandemią zwracają uwagę na kulturę organizacji.  Powoduje to, że takie osoby decydują się aplikować lub też nie do danej firmy na tej podstawie. Wielu kandydatów podkreśla, że mają za sobą złe doświadczenia z mikrozarządzania i nadmiernej kontroli ich pracy. Są to główne powody przy zmianie miejsca pracy.

Zdj.główne: Jason Goodman/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*