Za co zapłaci Twój szef? Jest nowy projekt ustawy

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ministerstwo Rozwoju przedstawiło proponowane zmiany w Kodeksie pracy, które dotyczą uregulowania prawnego pracy zdalnej. Jakie zmiany zostaną wprowadzone?

Obecna regulacja prawna pracy zdalnej

Obecnie praca zdalna jest uregulowana ustawą covidową z marca 2020 roku. Ministerstwo Rozwoju przygotowało nowelizację kodeksu pracy, w którym praca zdalna zostanie usankcjonowana prawnie. Proponowane zmiany mają wejść w życie 3 mies. po ustaniu stanu epidemii.

W przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju projekcie ustawy praca zdalna ma zastąpić w Kodeksie Pracy telepracę. Wg nowelizacji praca zdalna ma być wykonywana w miejscu wskazanym przez pracownika, lecz uzgodnionym z pracodawcą.

Koszty pracy zdalnej spadną na pracodawcę

W nowelizacji ustawy pojawił się cały katalog kosztów, które ponosi pracownik w czasie pracy zdalnej, czyli np.: koszt narzędzi do wykonywania pracy (komputer, telefon) i koszt energii elektrycznej. Za poniesione przez pracownika koszty będzie się należał ekwiwalent pieniężny. Wysokość tego ekwiwalentu będzie zależna od firmy.

Pracownik może żądać pracy zdalnej

Zakres obowiązków w trybie pracy home office będzie ustalany indywidualnie między pracownikiem a pracodawcą. Ministerstwo Rozwoju przewidziało szereg wyjątków, w których pracownik może zażądać pracy zdalnej m.in. w stanie epidemii.

Według zmian pracownik może pracować w trybie zdalnym przez 12 dni w roku. Nowelizacja wprowadza uwzględnienia pracy zdalnej przez pracodawcę, jeśli pracownik ma dziecko niepełnosprawne lub do lat 3.

Zdj. główne: Roberto Nickson/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Maria 13.05.2024

    O, dobrze wiedzieć, muszę porozmawiać ze swoimi HR-ami, czy to uwzględniają.