Czego nie pisać w CV? Zbędne informacje w Twoim życiorysie

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

CV to dokument standardowy w procesie rekrutacyjnym, jednak nadal wiele osób nie wie, jak sporządzić go poprawnie. Tym samym zmniejszają swoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy.

Prawidłowo napisany życiorys zawodowy to pierwszy i prawdopodobnie najważniejszy krok do zdobycia pracy – w końcu to od niego zależeć będzie, czy rekruter w ogóle się nami zainteresuje. Niestety osoby poszukujące pracy najczęściej tworzą CV zgodnie z szablonami, które zawierają całkiem zbędne, a czasem też problematyczne informacje.

Czego nie trzeba pisać?

Lista informacji, które w CV są zupełnie niepotrzebne, obejmuje m.in. miejsce i datę urodzenia, adres zamieszkania i zameldowania, stan cywilny, sytuację rodzinną czy płeć. Nie ma sensu umieszczać w życiorysie doświadczenia zawodowego, wczesnego wykształcenia, kursów i zainteresowań, które nie mają związku ze stanowiskiem, na które aplikujemy.

Nie trzeba też zbyt szczegółowo opisywać swoich obowiązków w poprzednich miejscach pracy. Zamiast tego lepiej wymienić konkretne wyniki pracy i osiągnięcia. Zupełnie zbędne są ogólnikowe i puste sformułowania takie jak „odporność na stres” czy „umiejętność pracy w zespole” – cechy i kompetencje formułuj poprzez fakty i liczby. CV to również nie miejsce na manifestowanie poglądów religijnych czy politycznych, tłumaczenie powodów zmiany pracy czy prezentowanie swoich priorytetów i wartości.

Choć praktycznie nie są to informacje, to warto zwrócić uwagę na aspekt wizualny. Nadmiar elementów graficznych, użycie wielu różnych fontów i dużej ilości kolorów odciągnie uwagę od treści, dlatego postaw na czytelny i estetyczny minimalizm.

Czego nie warto pisać?

To grupa tych informacji, których lepiej nie ujawniać dla własnego dobra, ponieważ mogą Ci zaszkodzić. Być może najmniej oczywisty jest wiek. Rekruterzy również mogą myśleć stereotypowo i odrzucą Cię, ponieważ jesteś zbyt młody lub stary. Nigdzie nie podawaj informacji, które w jakikolwiek sposób dyskredytują poprzedniego pracodawcę i nie mów o wysokości swojego wynagrodzenia.

Warto unikać pisania „oczywistych oczywistości”, w końcu w naszych czasach praktycznie każdy potrafi obsłużyć komputer czy wyszukiwać informacje w sieci. Jeśli wskażesz takie umiejętności w CV, rekruter uzna, że nie masz się czym pochwalić i po prostu „lejesz wodę”. Oprócz tego jeśli cierpisz na poważną lub przewlekłą chorobę, lub spodziewasz się dziecka, również o tym nie wspominaj w życiorysie. Rozmowa kwalifikacyjna będzie lepszą okazją.

Czego nie wolno pisać?

Pisząc CV, pamiętaj, że możesz proste osiągnięcia i umiejętności opakować w piękne i bardziej profesjonalne słowa, ale nie możesz kłamać. Podawanie fałszywych informacji to najgorsze, co możesz sobie zrobić – gdy prawda wyjdzie na jaw, stracisz zaufanie potencjalnego pracodawcy i szansę na zatrudnienie. Nie ujawniaj też kontaktów polecających – jest to naruszenie ustawy o danych osobowych.

Oprócz tego uważaj na wulgaryzmy, wyrażenia slangowe i potoczne, żartobliwe i dwuznaczne sformułowania, a z drugiej strony unikaj przesadnie górnolotnych i wyszukanych słów. Źle odbierane jest duplikowanie informacji w różnych polach życiorysu, by po prostu go czymś zapchać.

W przypadku CV dłuższe nie znaczy lepsze. Dokładnie przemyśl, co i jak chcesz napisać. Wiele informacji nie przyda się rekruterowi i może odciągnąć jego uwagę od tego, co naprawdę istotne. Skup się na tym, by udzielić jak najpełniejszej odpowiedzi na wymagania wskazane w interesującej Cię ofercie.

Zdjęcie główne: João Ferrão/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*