CV ze zdjęciem czy bez? Rekrutacja 2021

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Rynek pracy zmienia się dynamicznie. Dotyczy to również procesu rekrutacyjnego oraz zasad sporządzania CV. Jeśli chcemy dobrze wypaść, warto sprawdzić aktualnie panujące trendy.

Wiele osób, przygotowując swoje CV, zastanawia się, czy musi dodawać do niego zdjęcie. Choć odpowiedź wydaje się oczywista, to przy bliższym zgłębieniu tematu odkryjemy, że fotografia w życiorysie zawodowym nie jest ani obowiązkowa, ani wymagana polskim Kodeksem pracy, a co więcej w wielu krajach CV ze zdjęciem jest wręcz niedopuszczalne.

Zdjęcie w CV

Dodawać czy nie dodawać? Zdania są podzielone. Jedni uważają, że fotografia załączona do CV może pomóc nam zdobyć wymarzoną pracę. Drudzy przekonują, że może stać się podstawą do dyskryminacji i spowodować, że kandydat zostanie odrzucony jedynie przez swój wygląd. Ponieważ prawdopodobne jest, że rekruter będzie kierować się osobistymi uprzedzeniami i nawet nie uwzględni doświadczenia kandydata, w wielu krajach załączanie zdjęcia do CV jest obecnie niezgodne z prawem.

Choć w Polsce to praktycznie standard, to Kodeks pracy wyraźnie określa, jakich danych pracodawca może wymagać od kandydata i nie ma wśród nich fotografii. Według art. 22 są to:

  • imię (imiona) i nazwisko;
  • data urodzenia;
  • dane kontaktowe;
  • wykształcenie;
  • kwalifikacje zawodowe;
  • przebieg dotychczasowego zatrudnienia.

Oznacza to, że nie ma podstawy prawnej, która nakazywałaby dołączanie zdjęcia do życiorysu zawodowego. Teoretycznie, jeśli nie chcemy, nie musimy go załączać. Dlaczego teoretycznie?

Choć zdjęcie nie jest wymagane według Kodeksu pracy, to równocześnie żaden zapis nie zabrania pracodawcy zażądać go od nas. Ostatecznie większość ludzi decyduje się na dodanie fotografii do CV, ponieważ w polskich realiach to właśnie jej brak może stać się podstawą do natychmiastowego odrzucenia kandydata.

CV kandydata
(fot. Narisara Nami / Moment / Getty Images)

Kiedy zdjęcie może zadziałać na naszą korzyść?

Są branże i stanowiska, w których odpowiedni wygląd ma ogromne znaczenie. W takich przypadkach brak zdjęcia w CV może zaszkodzić kandydatowi, tak samo jak nieodpowiednie zdjęcie. Właściwy strój, prezentacja i profesjonalna fotografia mogą być dopełnieniem pisemnej części życiorysu i nadać mu „ludzkiej twarzy”.

Trzeba także pamiętać, że jeśli rekruter przegląda w ciągu dnia od kilkudziesięciu do nawet kilkuset CV, to właśnie element graficzny, jakim jest zdjęcie, może pomóc nam się wyróżnić na tle pozostałych kandydatów i zostać zapamiętanym.

Co więcej, według danych portalu Linkedln profile ze zdjęciami są nawet 11 razy częściej oglądane przez pracodawców.

Zdjęcie w CV – jakie powinno być?

Małe fotografie różnych osób
(fot. filadendron / E+ / Getty Images)

Jeśli zdecydowaliśmy się na wysłanie CV ze zdjęciem, musimy pamiętać, że nie może to być przypadkowa fotografia z wakacji czy rodzinnej imprezy. Odpowiednie zdjęcie jest częścią naszego profesjonalnego wizerunku i może stanowić dodatkowe źródło informacji na temat naszych kompetencji i cech charakteru. Nikt przecież nie przyjmie na odpowiedzialne stanowisko kogoś, kto do aplikacji dołączył zdjęcie w śmiesznym kapeluszu lub niezdarnie wykadrowany fragment fotografii rodzinnej.

Zdjęcie w CV powinno być przede wszystkim aktualne i wyraźne. Nie może być ani za małe, ani za duże, jednak wielkość tak naprawdę zależy od układu i kompozycji całego dokumentu. Standardowo zdjęcia są prostokątne, jednak w ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się także okrągłe.

Strój oczywiście zależy od charakteru stanowiska, na które aplikujemy. Najlepszym wyborem są ubrania w stonowanych kolorach i bez krzykliwych wzorów – koszule, garnitury, kostiumy i sukienki. Powinniśmy unikać zbyt głębokich dekoltów, rozpiętych guzików, nadmiaru biżuterii i odsłoniętych ramion. W przypadku kobiet makijaż nie może być mocny i wyzywający, a włosy powinny być odpowiednio uczesane. Panowie z kolei muszą uważać na zbyt gęsty lub zaniedbany zarost.

Poza wyglądem należy też zwrócić uwagę na tło i kompozycję fotografii. Standardowym wyborem jest jasne i jednolite tło, jednak coraz bardziej popularne stają się profesjonalne sesje plenerowe. Na zdjęciu nie może panować bałagan, a im mniej elementów tym lepiej. W tym wypadku minimalizm jest zawsze w modzie.

A jak ustawić się na zdjęciu? Jeśli wykonujemy je samodzielnie w domu, to musimy pamiętać o kilku zasadach:

  • żadnych selfie;
  • twarz najlepiej pokazywać od przodu;
  • unikamy zdjęć pokazujących nas „od stóp do głów”;
  • nie robimy zbyt poważnych lub niepoważnych min.

Prawdopodobnie jeszcze długo zdjęcie będzie obowiązkowym elementem każdego CV, dlatego, zamiast traktować je jak zło konieczne, powinniśmy wykorzystać je dla wyróżnienia się wśród innych kandydatów i podkreślenia swojego wizerunku zawodowego. Warto wtedy pomyśleć o skorzystaniu z usług profesjonalnego fotografa – to w końcu inwestycja w siebie.

Zdjęcie główne artykułu: fot. Shannon Fagan / The Image Bank / Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*