Co ubrać na rozmowę o pracę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Strój na rozmowie kwalifikacyjnej jest bardzo istotny. To między innymi od niego zależy, jakie zrobimy pierwsze wrażenie. Dlatego też warto wiedzieć, jak ubrać się na rozmowę o pracę.

Główne zasady dobierania stroju

Strój na rozmowę kwalifikacyjną powinien być przede wszystkim schludny. Potencjalny przyszły pracodawca może zwracać uwagę na takie szczegóły, jak to, czy Twoje buty są czyste. Choć może to się wydawać mało istotne, warto skupić się na nawet najmniejszych drobiazgach.

Dobierając strój, należy zrezygnować z jaskrawych kolorów i krzykliwych wzorów. Najlepiej sprawdzą się klasyczne kolory, a więc czerń, szary, granat, brąz oraz beż. Dobrym wyborem mogą być też pastelowe, delikatne kolory. Warto postawić na minimalizm i prostotę i nie zakładać zbyt dużej ilości dodatków takich jak bransoletki, duże naszyjniki czy kolczyki.

Odpowiedni strój dla kobiet

Jeżeli kobieta zdecyduje się na spódnicę, ważne jest, żeby nie była ona zbyt krótka. Dobrą długością będzie taka minimalnie do kolan. Niezależnie od pory roku i temperatury, warto pamiętać także o rajstopach. Jeżeli panie zdecydują się na buty na obcasie, nie powinien on być zbyt wysoki. Najczęściej mówi się o wysokości maksymalnej około 7 cm. Bluzka z kolei nie powinna mieć zbyt głębokiego dekoltu.

Dobrym wyborem może być zarówno sukienka, jak i spódnica połączona z elegancką bluzką i marynarką. Kobiety, które czują się lepiej w spodniach, mogą postawić na połączenie ich z koszulą. Panie mogą postawić też na damski garnitur. Niezależnie od stylizacji, makijaż powinien być stonowany i delikatny.

Mężczyzna na rozmowie kwalifikacyjnej

W sytuacji, kiedy rozmowa przeprowadzana jest  w bardzo formalnym, oficjalnym tonie, najlepiej postawić na garnitur albo koszulę i spodnie od garnituru. Dobrze, gdyby były one w ciemnych kolorach. Kolor skarpetek powinien być dopasowany do spodni i butów. Lepiej nie zakładać dużych zegarków, bardzo widocznych zegarków i innych dodatków zbyt rzucających się w oczy.

Kiedy sytuacja pozwala na to, żeby założyć strój mniej oficjalny, mężczyzna może postawić na spodnie typu chino albo dżinsy w stonowanym kolorze i koszulę z długim rękawem.

Jeśli chodzi o buty, warto postawić na sprawdzone, klasyczne rozwiązania. Idealne więc będą pantofle albo półbuty męskie.

Pewne odstępstwa od dress code’u

Z uwagi na wciąż zmieniające się trendy nawet bardziej konserwatywne firmy stają się nieco bardziej „tolerancyjne”, jeśli chodzi o dress code. Dotyczy to zwłaszcza stanowisk, które nie mają bezpośredniego kontaktu z klientami. W takiej sytuacji można śmiało postawić na mniej formalny styl, a więc koszulki typu polo, swetry z delikatnych tkanin czy proste spodnie materiałowe. Nadal będzie to zachowanie eleganckiego charakteru stylizacji, jednak z mniejszą dozą formalności. To najbardziej odpowiedni strój na rozmowę o pracę na stanowiska na przykład w działach sprzedaży czy marketingu.

Co jest więc najważniejsze?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, żeby wyglądać schludnie, skromnie i elegancko. Nie może to jednak oznaczać, że przebierzesz się ubrania, w których nie czujesz się komfortowo. Warto szukać tutaj kompromisu. Istotne jest także to, żeby zwrócić uwagę na to, na jakie stanowisko i do jakiej firmy aplikujemy. W zależności od miejsca pracy pracodawcy mogą być bardziej otwarci w kwestii stroju.

Przykładowo, w branżach kreatywnych rygorystyczny dress code zastępowany jest coraz częściej modową dowolnością. W takiej sytuacji można postawić więc na pewne odstępstwa, jak na przykład dżinsowe spodnie albo więcej koloru w stylizacji.

Zdjęcie główne: MART PRODUCTION/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*