Czym może skutkować wypalenie zawodowe?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wypalenie zawodowe od początku roku 2022, zgodnie z kwalifikacją WHO traktowane jest jako choroba cywilizacyjna. Coraz więcej osób na całym świecie boryka się z problemem wypalenia zawodowego. Jest wiele czynników, które mogą wpływać na poczucie zupełnej utraty motywacji w pracy. Czym może skutkować wypalenie zawodowe? Jak sobie z nim poradzić? Podpowiadamy!

Przyczyny wypalenia zawodowego

Praca jest bardzo ważnym elementem w życiu każdego z nas. Niezależnie od tego, czy podejmuje się jej wyłącznie z powodów zarobkowych i braku innego wyjścia, czy z ogromnej pasji do tego, co się robi, wypalenie zawodowe może dotknąć każdą osobę. Depresja może być zarówno przyczyną, jak i skutkiem wypalenia zawodowego, choć nie jest to jedyny powód, przez który wiele osób doświadcza tej choroby. Wypalenie dotyka częściej tych pracowników, którzy byli wcześniej bardzo zaangażowani w swoją pracę, jednak z jakiegoś powodu doświadczali niepowodzeń lub też byli wystawieni na nadmierny stres.

Objawy wypalenia zawodowego

Osoby, które doświadczają wypalenia zawodowego, są pozbawione motywacji do działania. Często odwlekają powierzone im zadania w czasie, mogą mieć zaburzenia snu, być bardziej zmęczeni i mniej skupieni. Wypalenie zawodowe doprowadza do znacznego spadku kreatywności, może powodować nawet ataki paniki i wprawiać w uczucie rozpaczy. Takie osoby odizolowują się od współpracowników i bardzo często przestają o siebie dbać. Coraz gorzej radzą sobie ze stresem, są wyczerpane emocjonalnie, mają niską samoocenę na temat swoich efektów pracy oraz czują się niekompetentne.

Wypalenie zawodowe można czasem pomylić z krótkotrwałym kryzysem wynikającym ze stresu oraz zmęczenia. Wtedy osoba może czuć się tak samo, jednak przez krótszy czas do momentu, aż odpowiednio nie wypocznie.

Skutki wypalenia zawodowego

Skutki wypalenia zawodowego, zwłaszcza takiego, które jest ignorowane, może doprowadzać do różnych znacznie poważniejszych chorób takich jak zwiększone ryzyko udaru, chorób serca, otyłości, cukrzycy, czy częstych bólów głowy. Skutkami długotrwałego wypalenia zawodowego jest chroniczne zmęczenie, depresja oraz nadmierny stres. Osoby wypalone zawodowo mają również większe skłonności do brania używek lub nadużywania leków, zwłaszcza takich, które w teorii mają przeciwdziałać objawom wypalenia. Nawet jeżeli wypalonego zawodowo pracownika nie dotknie większość poważnych konsekwencji, to i tak będą czuły się gorzej, a ich efektywność w pracy jest stanowczo zaniżona.

Jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Wypaleniu zawodowemu można przeciwdziałać. Najprostsze metody radzenia sobie z tą chorobą nie zawsze mogą wystarczyć, ale są dobrym początkiem w poprawie ogólnego samopoczucia. Można zacząć poszerzać swoje horyzonty oraz zainteresowania poza sferą pracy, aby móc stopniowo odzyskiwać poczucie własnej wartości oraz samorealizacji. Ważna jest również organizacja własnego czasu, zarówno pracy, jak i wolnego, a także szukanie wsparcia w środowisku pracy oraz wokół siebie, wśród rodziny oraz znajomych. Może to się okazać jednak trudne, zwłaszcza przy nadmiernym zmęczeniu oraz braku jakiejkolwiek motywacji do działania. Wtedy, jeżeli wszelkie próby indywidualnego przeciwdziałania wypaleniu zawiodą, można udać się do lekarza lub uzyskać e-receptę na https://receptomat.pl/, gdzie specjalista będzie mógł dobrać odpowiednie leki do przedstawionych w krótkiej ankiecie objawów.

Fot.: Elisa Ventur/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*