Jak przygotować się do wystąpienia na żywo?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czujesz szybsze bicie serca, pocą Ci się dłonie i drży głos, za każdym razem, gdy musisz występować przed publicznością? Stres to naturalna reakcja na przemówienia przed szerszym gronem odbiorców, jednak istnieją sposoby, aby zapanować nad emocjami i zaprezentować się w korzystnym świetle. 

Solidne przygotowanie 

Pierwszym etapem powinno być zbudowanie planu przemówienia. Należy odpowiedzieć sobie na pytania: kim są odbiorcy, jakim dysponują zasobem wiedzy, i na tej podstawie dostosować poziom wypowiedzi: język i zakres przekazywanych informacji. Równie kluczową kwestią jest sprecyzowanie, jaki jest cel przemówienia i jaka konkluzja ma wybrzmieć.

Warto przelać na papier kłębiące się pomysły i przemyślenia, z drugiej strony nie należy się tego uczyć na pamięć – wyuczony tekst nie tylko brzmi sztucznie, ale również potęguje stres, gdy pamięć zaczyna zawodzić. Pamiętaj, że występ ma narzucone ramy czasowe, które należy zachować. Pomocne okaże się nagranie swojej wypowiedzi lub przećwiczenie przemówienia przed zaufaną osobą, która w konstruktywny sposób przekaże swoje uwagi. 

Sprawdź sprzęt 

Odpowiednie przygotowanie to nie tylko warstwa tekstowa występu. Należy upewnić się, że wykorzystywany sprzęt działa bez zastrzeżeń. Trudno jest wymazać wrażenie nieprofesjonalizmu po nerwowym zmaganiu się z niedziałającym rzutnikiem lub mikrofonem. Warto pojawić się w miejscu wystąpienia trochę wcześniej, aby oswoić się z przestrzenią, poznać akustykę, porozmawiać z organizatorami i podłączyć sprzęt. Dzięki temu zyska się poczucie kontroli na sytuacją i nabierze większej pewności siebie. Pamiętaj, że odpowiednie nawadnianie organizmu wpływa na obniżenie stresu, więc nawet na czas wystąpienia zaopatrz się w szklankę wody.

Uspokój oddech 

Stan psychiczny związany jest z rytmem oddechu, dlatego podczas stresującej sytuacji oddech jest szybki i płytki. Opanowanie odpowiednich technik oddechowych (wdech krótszy, wydech dłuższy, oddychanie poprzez przeponę, wolny, wyciszony oddech przez nos) skutecznie redukuje poziom stresu. Spokojny oddech to sygnał dla mózgu, że zagrożenie minęło. Głos to główne narzędzie podczas przemówienia, należy więc zadbać o odpowiednie rozgrzanie aparatu gębowego, aby poprawić dykcję. Istnieje szereg ćwiczeń, które dzięki codziennej praktyce znacznie zwiększają prawidłową wymowę głosek.

Zaufaj sobie 

Powtarzaj sobie, że widownia to nie wrogowie, którzy tylko czyhają na każde przejęzyczenie, tylko osoby, które otrzymają od Ciebie jakąś wartość – wiedzę, inspirację, impuls do dalszych przemyśleń. Nawet jeżeli w wypowiedź wkradł się błąd językowy, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nikt na to nie zwrócił uwagi. Widownia bardzo szybko wyłapie sztuczność, dlatego należy pozostać sobą, używać prostego, zrozumiałego języka. 

Wystąpienia publiczne nie powinny być zbiorem suchych faktów, warto wzbogacić je o przykłady z życia, historię obrazujące zagadnienie, dzięki temu Twoje przemówienie pozostanie w pamięci, a widownia zachowa na Tobie uwagę. Każda wypowiedź musi mieć odpowiednią strukturę, nie zapominaj o początku i zakończeniu, w przeciwnym razie pozostawisz słuchaczy z poczuciem chaosu. Prezentacja multimedialna powinna być formą dopełnienia Twoich słów, należy unikać slajdów przeładowanych tekstem, o wiele lepiej sprawdzają się grafiki i zdjęcia.

Wzrok utkwiony w kartkę papieru lub w punkt ponad głowami słuchaczy zdradzi Twój stres i stworzy barierę między Tobą a publicznością, dlatego warto nawiązywać kontakt wzrokowy. Nie bój się pauzy – krótkie przerwy między zdaniami pozwalają budować napięcie, dają przestrzeń na przyswojenie informacji i pomagają utrzymywać zainteresowanie widowni.

Zdj. główne: Alexandre Pellaes/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*