Bankowość internetowa rośnie w siłę. Za co ją polubiliśmy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W ostatnich latach bankowość internetowa zyskuje na popularności. Wpływ na to miała między innymi pandemia koronawirusa, podczas której zachęcano do rezygnowania z tradycyjnych sposobów płatności. Sprawdzamy, jakie korzyści możemy czerpać z korzystania z e-bankowości.

Bankowość internetowa, zwana również elektroniczną lub e-bankowością, określa ogół operacji bankowych oraz wszelkiego rodzaju przedsięwzięć biznesowych, które mogą być dokonywane przez człowieka za pośrednictwem internetu. Aby zrealizować dowolną operację bankową za pośrednictwem internetu, musimy mieć jedynie dostęp do komputera lub smartfona. W zależności od banku i wykorzystywanego oprogramowania e-bankowość umożliwia wgląd w stan konta, aktywne dokonywanie operacji na rachunkach czy uzyskanie informacji na temat usług bankowych.

Wśród najważniejszych usług, które można realizować za pośrednictwem bankowości internetowej, warto wskazać:

  • dostęp do wykazu rachunków i historii operacji,
  • realizację przelewów krajowych i zagranicznych na rachunki własne lub obce,
  • zakładanie lokat i inwestowanie środków finansowych,
  • otrzymywanie najważniejszych informacji o banku i jego operacjach.

Choć bankowość internetowa wciąż głównie wspiera bankowość tradycyjną, to są już banki, które opierają swoją dystrybucję wyłącznie na internecie.

Za co lubimy bankowość internetową? Zalety e-bankowości

Bankowość elektroniczna ułatwia życie. Do jej największych zalet możemy zaliczyć wygodę i możliwość zaoszczędzenia czasu. Nie musimy iść specjalnie do placówki banku, by zrealizować przelew czy sprawdzić stan konta. Większość operacji możemy przeprowadzić w zaciszu naszego domu, w biurze, a nawet w podróży czy stojąc na przystanku autobusowym.

Jeśli mamy tylko dostęp do internetu, z możliwości e-bankowości skorzystamy w każdym miejscu i o każdej porze, co jest zresztą kolejną zaletą. Dostęp do aplikacji bankowych nie jest ograniczony czasowo. Banki są najczęściej otwarte od poniedziałku do piątku, przez około osiem godzin dziennie. Dzięki bankowości internetowej możemy przeprowadzać wybrane transakcje przez siedem dni w tygodniu, niemal dwadzieścia cztery godziny na dobę. Z pewnością jest to duże udogodnienie dla osób, które z różnych powodów (praca, studia, opieka nad dzieckiem czy chorym) nie mogą udać się do placówki w godzinach jej otwarcia.

Do tego, jak już wspomniano, oszczędzamy czas, który musielibyśmy poświęcić na dojazd do nawet najbliższego banku. Nie będziemy wspominać o czasie, jaki spędza się, czekając w nierzadko długich kolejkach

Istotną korzyścią, jaką możemy czerpać z bankowości internetowej, jest również możliwość regularnego nadzorowania swojego konta. W każdej chwili możemy sprawdzić, ile środków mamy do dyspozycji czy upewnić się, że wszystkie transakcje zostały prawidłowo przeprowadzone. Takie udogodnienie wpływa na większe poczucie bezpieczeństwa klientów banków.

Co ważne, placówki bankowe proponują swoje usługi elektroniczne na bardzo korzystnych i atrakcyjnych warunkach, co oznacza, że korzystanie z nich nie wymaga dużych nakładów finansowych, a większość operacji przeprowadzimy bezpłatnie. W zależności od oferty banku nie musimy płacić za otworzenie konta, prowadzenie rachunku, wpłaty i wypłaty gotówki (w bankomatach własnych banku), oprocentowanie rachunku, wydanie i odnowienie karty.

Zdj. główne: Firmbee/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*