RRSO – czym jest i jak obliczyć dla kredytu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kredyty oferowane przez poszczególne banki różnią się od siebie parametrami oraz warunkami udzielania. Żeby znaleźć dla siebie najlepszą opcję należy dokładnie przeanalizować szczegóły oferty, zwracając uwagę na koszty kredytu. Informuje o nich wskaźnik RRSO, który często jest czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego produktu. Czym jest, jak się go oblicza i dlaczego jest tak istotny dla kredytobiorcy? Odpowiadamy!

Czym jest RRSO?

Obecnie do wzięcia kredytu nie jest konieczna osobista wizyta w siedzibie banku, gdyż większość instytucji umożliwia złożenie wniosku całkowicie online. Dostęp do ofert od wielu instytucji daje szanse na znalezienie najlepszej opcji finansowania, która będzie idealnie dopasowana do Twoich potrzeb. Czynnikiem, na który należy zwrócić szczególną uwagę przy analizowaniu warunków kredytowych jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, czyli w skrócie RRSO. Wskaźnik ten informuje o procentowych kosztach kredytu w skali roku, które uwzględniają nie tylko oprocentowanie nominalne, ale też inne opłaty. Tanie kredyty wyróżniają się niskim RRSO, dlatego takie oferty są najkorzystniejsze z punktu widzenia kredytobiorców, gdyż świadczą o atrakcyjnych warunkach spłaty. Należy jednak pamiętać, że RRSO dla tego samego produktu będzie różne w zależności od wybranego okresu kredytowania. Wartość wskaźnika jest wyrażany w ujęciu rocznym, dlatego im krótszy termin spłaty, tym RRSO będzie wyższe.

Z czego składa się RRSO?

Wiele osób przy wyborze oferty zwraca uwagę przede wszystkim na oprocentowanie nominalne i na tej podstawie podejmują decyzję o złożeniu wniosku w danym banku. Nie można jednak zapominać, że na całkowity koszt kredytu składają się także inne elementy, które będą miały wpływ na wysokość rat. Są one ujęte w RRSO i obejmują:

  • oprocentowanie nominalne,
  • prowizje,
  • marże,
  • opłaty za przygotowanie i obsługę wniosku,
  • ubezpieczenie kredytu,
  • dodatkowe koszty pobierane za udzielenie kredytu.

Kredytodawcy są zobowiązani udostępnić szczegółową tabelę opłat pobieranych za udzielenie kredytu jeszcze przed podpisaniem umowy. Przed złożeniem wniosku warto sprawdzić, ile faktycznie będzie Cię kosztował wybrany przez Ciebie kredyt. RRSO możesz obliczyć samodzielnie, korzystając z kalkulatora dostępnego na stronie https://finanse.rankomat.pl/kalkulatory/kalkulator-rrso/. Musisz jedynie wypełnić krótki formularz i podać wysokość prowizji, oprocentowania oraz dodatkowych opłat pobieranych przez bank za udzielenie kredytu.

Gdzie wziąć kredyt z najniższym RRSO?

Najprostszym rozwiązaniem, aby znaleźć najtańszy kredyt, jest porównanie ofert różnych banków. Zamiast analizować każdą ofertę osobno, możesz skorzystać z internetowej porównywarki. Najlepszy kredyt gotówkowy uzyskasz na finanse.rankomat.pl, gdzie sprawdzisz propozycje kredytów od wielu instytucji. Na stronie są dostępne przydatne narzędzie, które pomogą Ci w podjęciu decyzji o wyborze konkretnego produktu. Oprócz porównywarki online znajdziesz tam aktualny ranking z najlepszymi ofertami i kalkulator, w którym sprawdzisz koszty kredytów w różnych bankach.

Zdjęcie główne: Mikhail Nilov/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*