Artykuł sponsorowany
Obecna sytuacja zmusiła pracodawców na całym świecie do tego, by przenieśli część obowiązków i zadań do strefy wirtualnej. Czy ma to swoje plusy, czy jest jedynie niezbędnym środkiem, który zostanie zaniechany, gdy tylko pojawią się takie możliwości?
Zdalne szkolenia w wygodny sposób zbierają specjalistów i uczestników z całego kraju – lub nawet spoza jego granic – ułatwiając w ten sposób wiele kwestii organizacyjnych. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób przeprowadzić udane szkolenie zdalne.
Szkolenie zdalne musi zawierać w sobie te same warunki do tego, by być przydatne, co szkolenie tradycyjne. O jakie warunki chodzi?
Przede wszystkim, należy zadbać o to, by wiedza przekazywana była w sposób interesujący i, co równie ważne, angażujący uczestników szkolenia. Zdecydowanym minusem, o którym mówią uczestnicy zdalnych szkoleń, ale także uczniowie i studenci podczas zdalnego nauczania, jest to, że o wiele trudniej jest się skupić podczas tego rodzaju szkoleń. To nakłada na szkoleniowców dodatkową odpowiedzialność i konieczność sięgnięcia po bardziej angażujące techniki.
Zdecydowanym plusem jest za to fakt, że takie szkolenie można odbyć w komfortowych warunkach własnego domu. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim możliwość zapewnienia swoim pracownikom – lub kandydatom na pracowników, jeśli mowa o szkoleniu wstępnym – spotkanie ze specjalistami z całego kraju. W przypadku większych przedsiębiorstw jest to szczególnie korzystne, a duże firmy już od dawna organizują telekonferencje, gdy specjalista od danej dziedziny pracuje w innym mieście. Warto wykorzystać aplikacje do streamowania, dzięki którym firma może zadbać o najlepszy przekaz danych. Naprzeciw trudnościom związanym ze zdalnym przekazywaniem wiedzy, wyszedł Microsoft wraz ze swoimi pakietami Microsoft Open Office. Oprócz popularnej aplikacji Teams, która umożliwia wygodne łączenie się z grupą szkoleniową, chat oraz dysk, na który można wrzucać materiały, często oferuje również chociażby firmowego Skype’a.
Kiedy uczestnicy spotkania – czy to szkolenia, czy zebrania innego rodzaju – nie są w stanie zebrać się w jednym miejscu z różnych powodów, najistotniejszą kwestią jest upewnienie się, że każda ze stron wirtualnej konferencji wszystko dobrze słyszy, jest dobrze słyszana, ma dostęp do prezentacji oraz widzi prowadzącego. Właśnie dlatego tak istotne jest to, by wybrać właściwe urządzenia do wideokonferencji. Warto zadbać o wyposażenie swoich pracowników w wysokiej jakości zestawy słuchawkowe, jeśli zdalne spotkania odbywają się często. Prowadzący zaś powinien mieć odpowiedni zestaw do wideokonferencji, zawierający kamerę (najlepiej fullHD), zestaw głośnomówiący i mikrofony wielokierunkowe. Każdy pracodawca bez problemu znajdzie urządzenia, które najbardziej pasują jego potrzebom.
Czym różnią się od siebie te dwa pojęcia? Szkolenia e-learningowe tak naprawdę nie wymagają uczestnictwa osoby, która przekazuje informacje. To świetny sposób na wzbogacenie wiedzy osób, które już pracują w Twojej firmie. Część szkoleń można przeprowadzić właśnie w formie e-learningu na jednej z wielu dostępnych, wygodnych platform. Najprostsze to nic innego, jak prezentacje z tekstem i obrazami, zakończona testem. Te znacznie bardziej rozwinięte przybierają interaktywną formę, gdzie już podczas nauki osoba szkolona musi rozwiązywać zadania. Dzięki temu można mieć większą pewność, że prezentacja nie zostanie „przeklikana”, a uczestnik szkolenia faktycznie będzie zaangażowany w zdobywanie wiedzy. Plusem takiej formy zdalnego szkolenia jest to, że szkoleniowiec pracuje nad szkoleniem raz, tworząc e-learning, resztę zaś robi system. Nie trzeba również zbierać wszystkich pracowników w jednym miejscu (przez co często w konkretnej godzinie brakuje pracowników z danego działu), a każdy może zrobić szkolenie przy własnym biurku, o wybranej przez siebie bądź przełożonego porze.
Zdjęcie główne artykułu: fot. Alistair Berg / DigitalVision / Getty Images