Wdrożenie pracownika produkcyjnego – jak przebiega?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kiedy już podjęliśmy ważną w życiu decyzję o zmianie pracy, stajemy w obliczu pytań, wątpliwości, radości i niezmiernej ciekawości. Pierwsze dni w nowym miejscu to dla każdego wyjątkowo stresujący i jednocześnie ekscytujący moment. Proces ten wygląda podobnie niezależnie od branży, więc dotyczy również nowych pracowników na stanowiskach produkcyjnych. Jak przebiega wdrożenie pracownika w firmie w tym sektorze? Na co kładziony jest największy nacisk? Odpowiadamy!

Wyposażony od stóp do głów

To standard, że pracownicy produkcyjni zobowiązani są nosić dedykowaną odzież roboczą, charakterystyczną dla zajmowanego stanowiska. Jest to kwestia niezwykle istotna dla bezpieczeństwa. Zatem przed przystąpieniem do pracy, a często przed samym wejściem na halę produkcyjną, nowy pracownik otrzymuje odzież roboczą, zgodną z zasadami wygody i bezpieczeństwa. To zwykle nie tylko spodnie z szelkami czy koszulka, ale przede wszystkim obuwie ochronne. Zależnie od rodzaju podejmowanej pracy, nowy pracownik zostaje także zaopatrzony w kask, okulary i rękawice, czyli niezbędne środki ochrony indywidualnej. Dopiero tak przygotowana i zabezpieczona osoba może zacząć poruszać się w obszarze produkcji. Swoją przygodę rozpoczyna od oprowadzenia po zakładzie przez przełożonego, ogólnego zapoznania się z procesem technologicznym, a także z innymi działami. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wiadome jest, że każdy pracownik w tej branży zobowiązany jest wykonać jakiś minimalny wolumen produktów dziennie. Jednak podczas okresu wdrożenia to nie wynik i efekty pracy są najważniejsze. Niewskazane jest, by od pierwszych chwil w fabryce świeżo zatrudniona osoba pracowała „na wynik”. Przede wszystkim musi ona zlokalizować wyjścia ewakuacyjne, apteczki czy punkty PPŻ, a także nauczyć się poruszać po szlakach komunikacyjnych i drogach przeznaczonych dla wózków widłowych. Powinna mieć ogólne pojęcie o planie zakładu, wentylacji czy oświetleniu w hali. Wszystko to zostaje nowemu pracownikowi przekazane podczas instruktażu BHP przeprowadzanego przez specjalistę z tego zakresu lub lidera zespołu. Szczególnie ważny jest instruktaż stanowiskowy, który porusza takie kwestie jak miejsce wyłączników awaryjnych maszyny, którą pracownik będzie obsługiwać. Warto tu wspomnieć o tym, że niezależnie od tego, czy jest to nowy pracownik w firmie, czy bardziej doświadczony,

ale z innego działu, zmieniający dotychczas piastowane stanowisko pracy, instruktaż przy nieznanej dotąd maszynie jest za każdym razem obowiązkowy. Przeprowadza go najczęściej doświadczony

w pracy na danym miejscu kolega. 

Pierwsze kroki w realizowaniu standardów jakości

W pierwszych dniach najważniejsze jest zbudowanie świadomości bezpiecznej pracy, a następnie jej jakość wykonywania – nie ilość. Gdy nowy pracownik zostanie już zapoznany z zasadami BHP, przystępuje do pierwszych czynności. Najpierw wspólnie z lub pod okiem bardziej doświadczonego kolegi, następnie samodzielnie, przy bieżącym monitoringu. Dba o maszynę i skupia się na jakości wykonywanych obowiązków, a co za tym idzie – jakości finalnego produktu, który oferuje firma. Przykładem niech będzie tu fabryka opon Bridgestone w Stargardzie. Każdy decydujący się tu na pracę na produkcji, może liczyć na opiekę i odpowiednie wdrożenie, by jakość produkowanych opon radialnych do samochodów ciężarowych i autobusów oraz bieżników do ponownego bieżnikowania opon spełniała najwyższe kryteria. Szczególnie w pierwszych tygodniach niezwykle ważne jest trenowanie dobrych praktyk, które w przyszłości zaowocują efektywną i wydajną pracą.

Zdj. główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*